Varuhinja z UNHCR o izzivih novega migracijskega pakta in krepitvi sodelovanja
Varuhinja človekovih pravic dr. Simona Drenik Bavdek se je z namestnikom Miho Horvatom in s sodelavcema danes, 20. 3. 2026, srečala s predstavnicama Visokega komisarijata Združenih narodov za begunce (UNHCR) Heleno Behr, vodjo pravne službe pri Predstavništvu UNHCR za Srednjo in Jugovzhodno Evropo ter sodelavko za področje zaščite Romano Zidar.
Sogovorniki so izmenjali poglede na aktualne izzive na področju migracij in azila, s posebnim poudarkom na prihajajočem prenosu Pakta Evropske unije o migracijah in azilu v nacionalno zakonodajo. Varuhinja je izpostavila zaskrbljenost zaradi počasnega prenosa in nejasnosti glede vzpostavitve neodvisnega mehanizma za spremljanje spoštovanja temeljnih pravic v postopkih po Paktu v Sloveniji. Varuh šteje vzpostavitev tega mehanizma kot pomemben korak za zagotavljanje pravic ljudi na poti.
Predstavnici UNHCR sta predstavili svoje delovanje v regiji ter poudarili pomen sodelovanja z nacionalnimi institucijami za varstvo človekovih pravic. Med drugim sta opozorili, da v Sloveniji ni posebnega postopka za prepoznavanje oseb brez državljanstva in zagotavljanje njihovih pravic. Izpostavili sta tudi pomanjkljivosti pri sistematičnem zaznavanju žrtev trgovine z ljudmi in njihovem nameščanju v varne prostore.
Varuhinja je poudarila, da institucija Varuha temu področju namenja posebno pozornost in si prizadeva za dosledno spoštovanje človekovih pravic vseh posameznikov. Med drugim je Varuh pred dobrima dvema letoma kot tretja neodvisna stran posredoval pred Odborom Združenih narodov za otrokove pravice v zvezi z mladoletnikom brez spremstva iz Mjanmara. Pred enim letom pa je tudi opozoril na pomanjkljive postopke pridržanja na Obrežju.
Sogovorniki so se strinjali, da je za učinkovito soočanje z izzivi na področju migracij in azila ključno nadaljnje sodelovanje in redna izmenjava informacij.