Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Matjaž Hanžek in Erwan Fouere o trenutnem stanju človekovih pravic v Republiki Sloveniji

Varuh človekovih pravic Matjažem Hanžkom se je danes, 29. 5. 2003, sestal z vodjo Delegacije Evropske komisije v Republiki Sloveniji Erwanom Fouerejem. Namen obiska je bil seznaniti se s podrobnejšimi informacijami o stanju človekovih pravic v Sloveniji, saj Delegacija pripravlja Poročilo o stanju človekovih pravic v Republiki Sloveniji, ki bo predstavljeno novembra 2003 in bo skušalo identificirati probleme, ki kličejo po spremembah.

Varuh je na splošno stanje na področju človekovih pravic ocenil kot zadovoljivo. Vodja delegacije Fouere pa se je poleg tega dotaknil predvsem najbolj perečih problemov, na katere opozarja tudi varuh ter druge mednarodne in civilne institucije. Med njimi gre predvsem poudariti v zadnjem času zelo izpostavljeno policijsko nasilje ter nezadovoljstvo s pritožbenim postopkom. Varuh Matjaž Hanžek je pri tem poudaril, da dostikrat ni zadovoljen z raziskavami policije, vendar se stvari na tem področju izboljšujejo ter da je sodelovanje s policijo v preiskovalnih postopkih dobro.

Izpostavljena je bila tudi romska problematika, ob čemer je varuh zopet poudaril, da bi se morala problematika reševati na nacionalni in ne na lokalni ravni. Sogovornika sta se dotaknila še odmevnega problema izbrisanih, problematike sodnih zaostankov ter dolgotrajnega odlaganja izgradnje džamije.

Varuh je vodji delegacije Fouereju predstavil tudi svoja najnovejša prizadevanja po vzpostavitvi Nacionalne institucije za varovanje človekovih pravic, ki bi pokrivala predvsem področja izobraževanja o človekovih pravicah ter izvajanje in promocijo antidiskriminacijske politike. Osnovna dejavnost Nacionalnih institucij za človekove pravice, ki jih poznajo kar v 21 evropskih državah, je spremljanje stanja človekovih pravic v državi, spremljanje zakonodaje in njeno izvajanje, predvsem z vidika mednarodnih dokumentov o varstvu človekovih pravic. Njihova pomembna vloga pa je tudi seznanjanje javnosti in posameznikov z njihovimi pravicami, promocija pravic ter izobraževalno in raziskovalno delo. Za razliko od klasičnega parlamentarnega ombudsmana, med katere se uvršča tudi varuh človekovih pravic v Sloveniji, pokriva nacionalna institucija bolj splošno raven, medtem, ko je glavna naloga ombudsmanov  obravnava in preiskava konkretnih pritožb posameznikov.

Fouere je, tako kot že pred njim komisar Sveta Evrope Gil-Robles, izrazil mnenje, da je tovrstna institucija vsekakor potrebna ter podprl varuhova prizadevanja in mu ponudil tudi morebitno pomoč.

 

 

 

Natisni: