Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh: Za zdravljenje otrok v tujini bi morala veljati enaka pravila kot doma

Varuh človekovih pravic RS je na predlog nevladne organizacije s področja otrokovih pravic preučil določbe tretjega odstavka 44.c člena Interventnega Zakona o zdravstvu, ki ga je Vlada RS poslala v nujni zakonodajni postopek.

Opozorjeni smo bili, da predlog brez utemeljene podlage omejuje pravice otrok do zdravljenja v tujini ter s tem zmanjšuje že doseženo raven zdravstvenega varstva ranljive populacije. Ker predlog zakona ni bil v javni razpravi, kar sproža tudi vprašanje spoštovanja Resolucije o normativni dejavnosti (Uradni list št. 95/09), je Varuh svoje opozorilo naslovil neposredno na pristojno delovno telo Državnega zbora RS.

Varuh opozarja, da 5. in 9. alinea tretjega odstavka 44.c člena brez utemeljenega razloga določata pravice otrok in njihovih staršev različno, zgolj na podlagi kraja, kjer bodo zdravstvene storitve opravljene. Za zdravljenje otrok v tujini bi morala veljati enaka pravila, kot za zdravljenje v domovini, saj se otrokove potrebe prav v ničemer ne spremenijo, ko prestopi državno mejo. Nerazumna je zato določba, ki majhnim otrokom (do pet let) na zdravljenju v tujini ne omogoča spremstva staršev, ki jim sicer v Sloveniji  nedvomno pripada. Prav tako je nesprejemljiva določba 9. alineje, ki ne daje pravice do povrnitve potnih stroškov in spremstva. Na ta način predlog zakona dejansko omejuje pravico do zdravstvenih storitev v tujini in je s tem tudi v nasprotju z direktivo EU, saj določa različne pogoje za uveljavljanje pravic zgolj na podlagi okoliščine, kje bodo zdravstvene storitve opravljene.

Natisni: