Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Varuhinja predavala študentkam in študentom predagoške fakultete

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer se je v ponedeljek, 21. 10. 2013, predavala v okviru podiplomskega študija na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. 120 študentk in študentov je prisluhnilo tematiki varovanja človekovih pravic na področju najmlajših in osnovnošolskih otrok, ki se v domačem okolju srečujejo bodisi z revščino ali nasiljem vseh vrst. Šola je zanje »drugi dom«, ki mora prav v teh primerih odigrati še posebno vlogo, saj je včasih edina, ki lahko prepozna posledice nasilja in primerno zakonodaji, torej hitro in učinkovito, tudi reagira.

Varuhinja je med drugi govorila o tajnosti postopkov, ki se nanašajo na mladoletnike otrokih in medijih, rejništvu, posvojitvah, revščini, otrokih s posebnimi potrebami in njihovih pravicah, pa tudi tistih z motnjami v duševnem razvoju, z motnjami vedenja, ki so vključeni bodisi v pedopsihiatrično obravnavo ali jih njihova usoda pelje tudi v zavode, kjer se lahko srečajo tudi s storilci kaznivih dejanj, ki so tam po odločbah sodišč.

Predstavila je tudi projekt Zagovornik – glas otroka, ki teče pri Varuhu človekovih pravic, potrebe po razgovorih z otroki v prijaznih sobah, pa tudi poti obravnave mladostnikov, ki storijo kazniva dejanja oziroma so njihove žrtve, zaposleni v šolstvu pa lahko nastopajo kot priče v postopkih, ki so s tem povezani.

Predavanje je bilo organizirano v dogovoru z dekanom Pedagoške fakultete v Ljubljani, s prof. dr. Krekom, ki se zaveda, kako pomembna so dodatna znanja za bodoče učiteljice in učitelje, ki bodo vzgajali mladi rod, fakulteta pa jim vseh teh znanj, zlasti s področja varovanja človekovih pravic, brez predstavnikov prakse, ne more nuditi.


Natisni: