Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Z ministrom Virantom za prijazno javno upravo

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer se je z namestniki Jernejem Rovškom, Ivanom Šelihom in mag. Kornelijo Marzel ter generalno sekretarko Varuha Bojano Kvas in Svetovalko Varuha Liano Kalčina v sredo, 15. 5. 2013, ob 12.00 srečala z ministrom za notranje zadeve in javno upravo dr. Gregorjem Virantom in njegovimi sodelavci.

Zvočni posnetek izjave (MP3)

Varuhinja je v izjavi po srečanju sodelovanje z ministrstvom za notranje zadeve in javno upravo ocenila kot zelo dobro. Posebej pomembno se ji zdi tudi sodelovanje v procesih sprejemanja zakonodaje. Minister pa je dejal, da na ministrstvu za notranje zadeve in javno upravo jemljejo Varuha človekovih pravic RS kot partnersko institucijo, katere ugotovitve in priporočila so jim v pomoč in jih skušajo tudi udejanjiti. Strinjala sta se, da mora biti javna uprava prijazna uporabnikom.

Na srečanju so govorili so o delovanju inšpekcijskih služb, ki nimajo jasnih prioritet, o predlogih inšpekcijskih postopkih in o pomanjkanju inšpektorjev. Minister je predstavil ukrepe na tem področju (več v zvočnem posnetku od 6:09).

Beseda je tekla tudi o izbrisanih in z njimi povezano odškodninsko shemo. Minister je v izjavi po srečanju dejal, da bodo besedilo zakona glede odškodnin izbrisanim posredovali civilnodružbenim organizacijam prihodnji teden. Upravičenci bi bili tisti, ki so si pridobili dovoljenje za stalno prebivanje ali slovensko državljanstvo, je dejal.

Govorili so še o pritožbenih postopkih zoper policiste, kjer je v načrtu sprejem nove ureditve, in ukrepanju policistov ob množičnih javnih shodih oz. protestih. Varuh je dogajanje budno spremljal in ugotavljal, da varovanje ljudi in premoženja ni bilo 100-odstotno, saj je bilo dogodke težko predvideti. Varuh je s svojimi ugotovitvami že seznanil Generalno policijsko upravo, pa tudi sami so že sprejeli določene ukrepe za v prihodnje, je povedala varuhinja.

Posvetili so se tudi vprašanjem na področju mednarodne zaščite in o nujno potrebnih spremembah zakonodaje na tem področju, o volilni in referendumski zakonodaji ter predlogih ukrepov na področju plačne politike, brezplačni pravni pomoči.

Varuhinja je še poudarila, da bi bilo potrebno brezplačno pravno pomoč razširiti tudi na področje dodelitve otrok, kjer starši, ki si lahko privoščijo pravno pomoč, upravne postopke zaključijo hitreje, kot tisti, ki nimajo sredstev za pravno pomoč.

Natisni: