Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Namestnik Šelih prenesel izkušnje slovenskega DPM v Srbijo na prvi South-East European Forum

Namestnik varuhinje Ivan Šelih se je v četrtek in petek, 27. in 28. 11. 2014, v Beogradu v Srbiji udeležil foruma Državnih preventivnih mehanizmov (DPM) jugovzhodne Evrope (South-East European OPCAT Forum). Pripravila sta ga Zaštitnik građana (varuh človekovih pravic) Srbije in Misija OVSE v Srbiji ob pomoči UNHCR-ja.

Na prvem tovrstnem srečanju se je zbralo kar 18 državnih preventivnih mehanizmov (DPM), ustanovljenih na podlagi Opcijskega protokola h Konvenciji Združenih narodov proti mučenju in drugim krutim, nečloveških ali poniževalnim kazni ali ravnanju, s področja jugovzhodne Evrope. Srečanja so se udeležili tudi predsednik in nekateri drugi člani Pododbora Organizacije združenih narodov za preprečevanje mučenja in drugega okrutnega, nečloveškega ali poniževalnega ravnanja ali kaznovanja Odbora proti mučenju iz Ženeve (SPT), več predstavnikov Evropskega odbora za preprečevanje mučenja in nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja (CPT) in nekateri predstavniki srbskih državnih organov in nevladnih organizacij.

Prvi dan srečanja je bil namenjen izmenjavi pogledov in izkušenj ter dobrih praks v zvezi s preprečevanjem mučenja in drugih krutih, nečloveških ali poniževalnih kazni ali ravnanja. Namestnik varuhinje Ivan Šelih, ki vodi slovenski DPM, je udeležencem srečanja podrobneje predstavil obstoječe sodelovanje med DPM na našem področju in mrežo DPM jugovzhodne Evrope, ki smo jo ustanovili v lani in katere prvo vodenje je bilo zaupano prav DPM Slovenije. V okviru razprave so udeleženci ugotavljali potrebo za medsebojno sodelovanje, pri oblikovanju priporočil DPM za izboljšanje stanja pa kot pomembno poudarjali tudi ukvarjanje z razlogi, zakaj do kršitev in nepravilnosti sploh prihaja.

Drugi dan srečanja je bil namenjen razpravi o ukrepih za odpravo nekaznovanja mučenja in vseh drugih oblik grdega ravnanja z osebami, ki jim je odvzeta prostost. Poudarjena je bila potreba po zagotovitvi neodvisne in učinkovite preiskave ter pregona vseh teh oblik nesprejemljivega ravnanja. Sledilo je tudi delo po skupinah za preprečevanje takšnega ravnanja: v policijskih prostorih za pridržanje in prostorih za tujce, v zavodih za prestajanje kazni zapora, psihiatričnih bolnišnicah in socialnovarstvenih zavodih.  

Natisni: