Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Svetina na posvetu o izzivih v strokovnih centrih z apelom k pomoči sočloveku

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je 11. 11. 2024 na posvetu v državnem svetu z naslovom Pomanjkljivosti v sistemu pomoči otrokom in mladostnikom v stiski - poziv strokovnih centrov k ukrepanju opozoril na nekatere pomanjkljivosti, ki jih institucija Varuha zaznava pri obiskih strokovnih centrov v vlogi Državnega preventivnega mehanizma in pri obravnavi pobud. Namen posveta je bil osvetliti glave težave na tem področju in oblikovati ideje in predloge, ki bodo naslovljeni na odločevalce z upanjem na takojšnjo uresničitev.

Varuh Svetina je povedal, da je DPM, ki redno spremlja stanje v institucijah, kot so strokovni centri, zavodi za usposabljanje, krizni centri, oddelek Univerzitetne psihiatrične klinike za otroke in mladostnike ter prevzgojni dom v Radečah, v zadnjih letih je zaznal porast števila otrok in mladostnikov, ki imajo najtežje čustvene in vedenjske težave. Njihove stiske rezultirajo v kriznih situacijah, kot sta medvrstniško nasilje in nasilje otrok in mladostnikov do zaposlenih, samopoškodbeno vedenje, pobegi iz strokovnih centrov, uživanje prepovedanih substanc in izvrševanje različnih prekrškov in kaznivih dejanj. »Gre za resne izzive, ki zahtevajo celovit pristop in koordinirano sodelovanje med vsemi deležniki. DPM je strokovne centre in ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (tudi še pod prejšnjim imenom) že večkrat opozoril na sistemske težave in podal priporočila že večkrat opozoril na sistemske težave in podal priporočila,« je na posvetu poudaril varuh Svetina in nanizal nekaj izzivov, s katerimi se srečujejo strokovni centri in jih Varuh oziroma DPM zaznavata kot pereče.

»Pogosto ugotavljamo, da nameščanje otrok glede na njihovo prebivališče, kot to določa Zakon o obravnavi otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi težavami in motnjami (ZOOMTVI), ni vedno v njihovo največjo korist. Zato smo ministrstvu priporočili, da preuči morebitne pomanjkljivosti takega sistema in sprejme ukrepe, ki bodo zagotovili optimalno obravnavo za vsakega otroka,« je dejal. Ministrstvu je DPM priporočil tudi, naj zagotovi pridobivanje dodatnih znanj in izkušenj za strokovne delavce v novih intenzivnih skupinah, da bodo zmogli učinkovito reševati krizne dogodke. Poskrbi naj, da bo dovolj zdravstvenega osebja in naj preuči pravne in sistemske možnosti za učinkovitejšo izvršitev sklepov o namestitvi. DPM je še priporočil, naj ministrstvo strokovnim centrom pomaga pri zagotavljanju ustreznih prostorov za bivanje otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi težavami ter zagotovi standarde za njihovo opremo in delovanje.

Varuh je prepričan, da je le v sodelovanju med različnimi deležniki, vključno z zdravstvenim, vzgojno-izobraževalnim in pravosodnim sistemom mogoče tem otrokom in mladostnikom nuditi ustrezno podporo. Zaključil je, da cilj posveta ni zgolj izboljšanje razmer v strokovnih centrih, temveč je treba vzpostaviti tudi mehanizme pomoči, tudi družinam, da otroci in mladostniki sploh ne bi prišli v take institucije. »Potrebujemo učinkovite programe zgodnje obravnave, ki bodo preprečili razvoj težjih oblik motenj in mladim omogočili, da se razvijajo v varnem in spodbudnem okolju,« je še dejal varuh Peter Svetina in apeliral na javnost, da reagira, ko zazna stisko. Čeprav smo vse bolj obremenjeni s svojimi tegobami in se nam zdi, da moramo sočloveka pustiti pri miru, se ne vtikati v njegovo zasebnost, sta lahko »diskretno budno oko in ustrezna reakcija tudi v takšnih primerih enako učinkovita kot oživljanje oseb po kapi: pomagata pravočasno in tako preprečujeta težje posledice. Moj apel presega prostor te dvorane: bodimo človek človeku in ga vprašajmo, ali je z njim vse v redu. Ponudimo pomoč ali zgolj ramo za tolažbo. Tako lahko preprečimo ali ublažimo marsikatere žalostne zgodbe s težkimi posledicami,« je še dejal Varuh Peter Svetina.

 

 

 

 

Natisni: