Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

DPM opravil nenapovedani obisk Strokovnega centra Višnja Gora

Državni preventivni mehanizem (DPM) je 18. in 19. 4. 2023 opravil redni nenapovedani obisk Strokovnega centra Višnja Gora (SC Višnja Gora). Članici DPM sta se pogovorili z ravnateljem strokovnega centra in se seznanili z izzivi in težavami, s katerimi se v strokovnem centru soočajo pri obravnavi mladostnikov. Ogledali sta si prostore dveh vzgojnih skupin na sedežu strokovnega centra v Višnji Gori in stanovanjske skupine v Ljubljani, ter se pogovorili z zaposlenimi in mladostniki, ki so v času obiska DPM bivali v navedenih skupinah.

Po oceni DPM so pogoji za bivanje mladostnikov in njihovo obravnavo v obiskanih skupinah SC Višnja Gora dobri. DPM se je med drugim seznanil, da sta v strokovnem centru zaposleni dve psihoterapevtki in psihologinja, sodelujejo pa tudi s psihiatrom. V strokovnem centru lahko zato nudijo mladostnikom individualno psihoterapijo in terapevtsko delo z družino mladostnika, ob sodelovanju matičnih vzgojiteljev pa tudi poseben program za mladostnike, ki uživajo prepovedane psihoaktivne snovi. DPM je izvajanje navedenih oblik pomoči in obravnave mladostnikov v okviru strokovnega centra pohvalil.

DPM je SC Višnja Gora podal tri priporočila. Strokovni center je v odzivu na poročilo vsa tri priporočila sprejel. Več podrobnosti v zvezi s priporočili DPM-ja in odzivom nanje je razvidnih iz preglednice.

DPM je v poročilu o obisku SC Višnja Gora zaprosil Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI) za pojasnilo v zvezi z zaposlovanjem zdravstvenega osebja v strokovnih centrih in sicer, ali MVI meni, da bi bilo glede na potrebe v (vseh) strokovnih centrih smiselno zaposliti zdravstveno osebje, kdo odloča o zaposlovanju zdravstvenega osebja v strokovnih centrih, ali so se posamezni strokovni centri na MVI že obrnili s težavami, ki so jih imeli pri zaposlovanju zdravstvenega osebja in na kakšen način je MVI pristopilo k reševanju težav ter na kakšen način se trenutno financira zdravstvena dejavnost v strokovnih centrih.

MVI je odgovorilo, da strokovni centri posredujejo svoje predlog za zaposlitev zdravstvenega osebja Skupnosti organizacij za usposabljanje oseb s posebnimi potrebami v Republiki Sloveniji (SOUS), ki se nato glede novih zaposlitev pogaja z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), kar morata v nadaljevanju odobriti še Ministrstvo za zdravje (MZ) in Vlada Republike Slovenije. MVI se v ta proces vključuje v fazi medresorskega usklajevanja vladnih gradiv, kjer prizadevanja SOUS vedno podpre in potrebe po zaposlitvi zdravstvenega osebja argumentira. MVI je pojasnilo tudi, da je imenovalo delovno skupino, ki je pripravila izhodišča za pripravo kadrovskih normativov za zdravstveno osebje. Predlog normativov naj bi bil v letu 2022 posredovan MZ, v letu 2023 pa naj bi bil na ravni državnih sekretarjev MVI in MZ vsebinski sestanek.

Natisni: