Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Z ministrstvom za okolje in prostor o sanaciji celjske kotline in nadzoru dimnikarskih storitev

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, njena namestnica mag. Kornelija Marzel, direktorica strokovne službe Martina Ocepek in svetovalci pri Varuhu Jožica Matjašič, Živan Rejc in Nataša Kuzmič so se danes, 15. 5. 2015, na delovnem srečanju sestali s predstavniki Ministrstva RS za okolje, in sicer mag. Tanjo Bogataj, državno sekretarko, mag. Tanjo Bolte, generalno direktorico Direktorata za okolje, Urošem Vajglom, vodjem Sektorja za okolje in podnebne spremembe in sodelavcem ministrstva Andrejem Vugo.

Govorili so o aktivnostih ministrstva za okolje in prostor v zvezi s sanacijo Celjske kotline in ugotovitvah Varuha na področju dimnikarske dejavnosti.
Varuhinjo s sodelavci je zanimal potek izvajanja sanacije Celjske kotline. Mag. Tanja Bolte, generalna direktorica Direktorata za okolje, je povedala, da morajo do konca julija pripraviti sanacijski program, ga poslati v potrditev Evropski komisiji in začeti s sanacijo. Direktorica strokovne službe Martina Ocepek je izrazila obžalovanje, da je do povečanih aktivnosti prišlo zaradi opozorila Evropske komisije in da so bila pravočasna opozorila Varuha in civilne družbe preslišana. Strani sta se strinjali, da je primerno in pregledno obveščanje javnosti ključnega pomena pri izvajanju projektov teh razsežnosti.

Varuh bo problematiko sanacije Celjske kotline spremljal še naprej, predstavniki ministrstva pa so se zavezali, da mu bodo o vsem redno poročali.

Govorili so tudi o izzivih učinkovitejšega sodelovanja med pristojnimi ministrstvi in službami v različnih zadevah. Dotaknili so se še problematike Mežiške doline, kjer se sicer potekala aktivna sanacija, a se je vsebnost svinca zaradi pomanjkanja sredstev za sanacijo ponovno zvišala. Sogovorniki so se strinjali, da je nedopustno, da se na eni strani Mežiška dolina sanira, na drugi pa dovoljuje onesnaževanje (tovarna za proizvodnjo akumulatorjev TAB).

Na področju dimnikarskih storitev ugotavljamo pomanjkljiv nadzor nad izvajalci koncesionarji. Nestrokovno izvedene storitve lahko pripeljejo do neželenih in v najslabšem primeru tudi do tragičnih zapletov, zato je nadzor nad izvajalci s strani ministrstva nujen, ocenjuje varuhinja s sodelavci. Predstavniki ministrstva so se strinjali in zagotovili, da pripravljajo nujne spremembe na tem področju.  

Varuhinja s sodelavci je znova poudarila, da je država dolžna skrbeti za uresničevanje pravice do zdravega okolja, ki je tesno povezana s pravico do zdravja, zato je prav tako nujno sodelovanje ministrstva za okolje in prostor z ministrstvom za zdravje.

Natisni: