Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuhinja v Mariboru tudi o sprejemu zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je danes, 4. 3. 2015, po novinarski konferenci na poslovanju v Mariboru povedala, da Varuh pozdravlja, da je Slovenija zmogla preseči zgolj registracijo istospolne skupnosti in manjšini omogočiti iste pravice kot jih ima večina.

"S tem ni nihče izgubil ničesar, vsi skupaj pa smo dobili kot družba, saj je sprejemanje sočloveka z vsemi njegovimi pravicami tisto, kar šteje v demokraciji," je dejala.

Varuh človekovih pravic RS je že večkrat, nazadnje pa ob sprejemanju družinskega zakonika opozoril, da istospolni nimajo enakih pravic kot drugi na področjih sociale, zdravstva in pokojnin, sploh pa so diskriminirani otroci v takšnih družinah.
Pozdravila je, da bodo otroci izenačeni v pravnih razmerjih do staršev in tudi do svojih vrstnikov, in zavrnila očitke, da naj bi imeli istospolni več možnosti za posvojitve.

"Z zakonom ne bodo imeli istospolni nič več pravic kot drugi pri posvajanju otrok. Te so predmet različnih postopkov, ki veljajo za vse. V ospredju posvojitev mora biti vedno korist otroka," je še dejala.

Na vprašanje o zrelosti družbe za tovrstne korake je spomnila na čase, ko je družba s prezirom gledala na otroke neporočenih staršev ali otroke, ki niso nikoli spoznali svojega očeta. Nekoč zavračano je sčasoma postalo sprejemljivo, predvsem pa pravno urejeno. In to je doprinos tudi sinočnjega sprejema zakona.

Opozorila je tudi, da tudi Evropsko sodišče za človekove pravice že zavzelo stališče, da spolna usmerjenost ne more biti razlog za različno obravnavanje staršev v njihovih pravnih razmerjih do otrok. Odločalo je tudi že v primerih s področju socialnih in ekonomskih pravic, ki izhajajo iz partnerske zveze. Ocenjuje pa tudi, da posameznikom samo zaradi njegove spolne usmerjenosti ni dovoljeno odreči možnosti posvojitve in s tem tudi pravice družinskega življenja zaščitene v 8. členu evropske konvencije.

Na vprašanje o izrekanju nasprotnikov zakona na referendumu je dejala, da ima vsak pravico izraziti svoje mnenje. Ob tem pa se je smiselno vprašati, ali naj večina odloča o pravicah manjšine, je še dejala.

Natisni: