Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuhinja poslovala v Tržiču

Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek-Travnik je 11. 2. poslovala v občini Tržič, kjer jo je sedem pobudnikov opozorilo na različne probleme predvsem s področja sociale in okolja. Posebno pozornost so namenili stanovanjski problematiki, ki se praktično na vseh poslovanjih varuhinje po slovenskih občinah pokaže kot ena osrednjih težav.

Kot je na novinarski konferenci po srečanju z občani pojasnila varuhinja, se je ob začetku svojega poslovanja v Tržiču pogovorila s tržiškim županom Borutom Sajovicem, ki je spregovoril o težavah v občini. Kot je poudaril Sajovic, je bil obiska vesel, saj je priložnost, da se opozori na kakšne težave. Skrb za človekove pravice se mu zdi v današnjih časih, ko veliko ljudi le težko živi, zelo pomembna. Prepričan je, da je denarja v Sloveniji za socialne pomoči in transferje relativno dovolj, vendar ni pravilno porazdeljen.

Socialna problematika je bila danes v Tržiču sicer bistveno manj izražena kot v krajih na vzhodu Slovenije, je povedala varuhinja. Prav tako tudi kriza v Tržiču ni pustila večjih posledic. Težava je le v eni večji obrtni delavnici, kjer naj bi delo izgubilo okrog 20 ljudi, odpuščenih pa je bilo tudi nekaj delavcev s pogodbami za določen čas. Sicer pa je situacija v Tržiču relativno stabilna, saj Peko in Cablex poslujeta uspešno. Sajovic si želi še, da bi se ob investiranju vzpostavil tudi cikel normalnega kreditiranja.

"Čeprav čiste socialne problematike na današnjem obisku ni bilo izražene, pa so nas pobudniki opozarjali na nekatere nedoslednosti, nelogične zakonske rešitve glede preživnin in preslabo informiranost glede možnosti dodatnih prejemkov za upokojence," je pojasnila Čebašek-Travnikova, ki ji je danes pomagala svetovalka Martina Ocepek. Ob tem so se nekatera vprašanja nanašala tudi na delo centrov za socialno delo.

Varuhinja že dalj časa opozarja, da se ljudje, ki iščejo različne oblike socialne pomoči, na centrih za socialno delo deležni neprimernega odnosa. Ljudje, ki znajdejo v stiski, ker sami ne morejo preživljati sebe in svoje družine, so še posebej občutljivi in jim morajo zaposleni na centru za socialno delo izkazati podporo in spoštljiv odnos. Ta problem nastaja tudi zaradi preobremenjenosti socialnih delavcev, saj so ti z različnimi zakoni dobili vrsto dodatnih obremenitev, ne pa tudi novih sredstev in kadrovskih okrepitev, je pojasnila varuhinja.

Na današnjem obisku v Tržiču je bila sicer izpostavljena tudi problematika okolja in prostora. Vprašanja pobudnikov so se navezovala na občinske prostorske plane in na sosedske spore, ki kljub posredovanju občine še niso v celoti rešeni.

Pri varuhinji so se oglasili tudi Podbrežani iz sosednje občine Naklo, ki so vključeni v Gorenjsko ekološko združenje in ki zahtevajo izločitev nekaterih parcel iz načrtovanega industrijskega območja. Ko bodo načrti glede območja v celoti sprejeti, bo urad varuha za človekove pravice preveril, ali so bili postopki pravilno izvedeni, medtem ko na samo odločitev ne more in ne sme vplivati, je pojasnila varuhinja.

Natisni: