Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh predal poročilo za lansko leto

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je 15. junija predal svoje Letno poročilo 2001 predsedniku parlamenta Borutu Pahorju. Vsebino poročila o spoštovanju človekovih pravic v Sloveniji za leto 2001 je predstavil na posebni novinarski konferenci. Predsednik parlamenta je dejal, da bo državni zbor poročilo varuha obravnaval v času jesenskega zasedanja.

Ombudsman Hanžek je dan pozneje poročilo predal tudi predsedniku države Milanu Kučanu in predsedniku vlade Janezu Drnovšku. V ločenih pogovorih so se dotaknili nekaterih v poročilu posebej izpostavljenih vprašanj.

Sporočilo za javnost iz Urada predsednika države Milana Kučana

Varuh Matjaž Hanžek pri predsedniku Milanu Kučanu

Ljubljana, 16. julij 2002

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je danes izročil predsedniku republike Milanu Kučanu poročilo za leto 2001. Varuh je predsednika Kučana seznanil s problemi, s katerimi se srečuje pri opravljanju svojih nalog. Po varuhovih ugotovitvah je pri razreševanju nekaterih vprašanj sicer prišlo do pozitivnih premikov, vendar je reševanje ključnih zadev, na katere je opozoril tudi državni zbor septembra lansko leto ob obravnavi poročil varuha za leto 1999 in za leto 2000, še vedno odprto.

Predsednik Kučan je izrazil pričakovanje, da bo državni zbor pri obravnavi poročila varuha za leto 2001 osredotočil svojo pozornost na to, v kakšni meri se uresničujejo njegovi sklepi, kje je razlog za prepočasno uresničevanje usmeritev državnega zbora in kaj je treba storiti, da bodo v državni upravi in na sodiščih pravočasno sprejemali odločitve, tako kot to zahteva uveljavljanje Slovenije kot pravne države. Po mnenju predsednika Kučana kaže posebno pozornost posvetiti dvigu strokovnosti v državni upravi in upoštevati strokovne kriterije tako pri zaposlovanju in napredovanju v državni upravi. Z načeli pravne države je nezdružljivo odločanje državnih organov v nerazumno dolgem času.

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je povabil predsednika Kučana, da se udeleži konference evropskih ombudsmanov, ki bo v Ljubljani v začetku decembra 2002.


VIR: Urad predsednika republike

Sporočilo za javnost iz Urada premierja Janeza Drnovška

Predsednik vlade dr. Janez Drnovšek sprejel varuha človekovih pravic 

Predsednik vlade dr. Janez Drnovšek je danes sprejel varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka, ki mu je izročil in predstavil poročilo o delu za lansko leto. Varuh človekovih pravic opaža predvsem, da so ljudje premalo seznanjeni s tem, kam naj se obrnejo za rešitev njihovih težav. Opozoril je tudi na težave tako v sodnih kot upravnih postopkih, pa tudi na težave, ki izhajajo iz pomanjkanja podzakonskih aktov.

Kot je uvodoma poudaril premier dr. Drnovšek, zelo ceni delo varuha človekovih pravic, saj je v družbi potreben takšen korektor izven državne uprave, ki gleda njeno delo, daje ocene in predloge, ki naj bi pripomogli k temu, da je splošna raven izvajanja in zagotavljanja človekovih pravic na višji ravni. Tako vlada kot tudi on, kot predsednik vlade, si želita, da bi bilo delo državne uprave čim boljše in si ter si bo tudi v prihodnje prizadevala za njeno čim boljše delovanje.

Premier Drnovšek se je dotaknil tudi kritik, ki so bile v zadnjem času izpostavljene na račun slabo pripravljenih zakonov. Kot je dejal, do določenih težav prihaja zaradi objektivnih razlogov in zaradi količine zakonov, ki jih Slovenija sprejema in prilagaja v procesu približevanja Evropski uniji. Zdaj je s tega vidika tudi najtežje obdobje, saj smo pred koncem pogajanj pa tudi harmonizacije zakonodaje, kar pa ne pomeni, da te zakonodaje ne bomo dodelali v podrobnostih in tudi popravili morebitnih slabosti, ki bi se pokazale pri uveljavljanju v praksi.

Prav danes so delavci, ki so danes dobili priznanja za najbolj prijazne uslužbence po izboru državljanov, opozorili, da so tudi dobri delavci stalno podvrženi splošni javni kritiki in negativnemu odnosu do dela v državni upravi. Vlada bo z varuhom človekovih pravic vzpostavila čim boljše sodelovanje in komunikacijo, da bi se osredotočili na konkretne primere in jih poskušali razrešiti, zato posplošene kritike države in javnih uslužbencev niso produktivne, ampak bi jih morali konkretno locirati in vedno utemeljiti.

Predsednik vlade je naročil ministrstvom, da pripravijo analizo poročila varuha človekovih pravic in da pripravijo tudi ukrepe, ki naj bi jih vlada obravnavala v jesenskih mesecih.


Datum: 16.7.2002


Vir: Urad predsednika vlade RS
Rubrika: sporočilo za javnost

 

Natisni: