V Rimu je 22. in 23. maja 2025 potekala evropska konferenca o nadzoru pogojev bivanja v centrih za administrativno pridržanje migrantov. Organizirala ga je italijanska organizacija CILD (Koalicija za svoboščine in državljanske pravice), ki od leta 2021 izvaja kampanjo 'Črne luknje' za razkrivanje kršitev človekovih pravic v centrih za administrativno pridržanje. Namen srečanja je bil okrepiti zmogljivosti za spremljanje pogojev bivanja v teh centrih, ki zaradi svoje upravne narave zahtevajo posebno pozornost in občutljivost. Na dogodku, ki se je odvijal v prostorih Europa Experience – David Sassoli v središču Rima, so sodelovali predstavniki večih državnih preventivnih mehanizmov (DPM), civilne družbe, akademiki in strokovnjaki s področja medicine, psihiatrije in človekovih pravic. Namestnik varuha človekovih pravic in vodja slovenskega državnega preventivnega mehanizma (DPM) Ivan Šelih je predstavil prakso in izzive slovenskega modela nadzora nad pridržanjem migrantov.
Dogodek je potekal v luči aktualnih političnih dogajanj, vključno s sporazumom med Italijo in Albanijo o obravnavi migrantov ter z bližajočo se uveljavitvijo novega Pakta o azilu in migracijah, ki napoveduje širitev sistema administrativnega pridržanja. V tem kontekstu so sodelujoči izpostavili potrebo po krepitvi zmogljivosti za nadzor nad upravnimi pridržanji, ki predstavljajo poseben izziv zaradi svoje pravne narave in pogosto pomanjkljivih varoval človekovih pravic.
Namestnik varuha Ivan Šelih je v okviru panela, namenjenega izmenjavi izkušenj med DPM-ji različnih držav, predstavil organizacijo in delovanje slovenskega DPM. Poudaril je, da je slovenski DPM od leta 2015 organiziran kot samostojna enota znotraj institucije Varuha človekovih pravic Republike Slovenije in izvaja obiske, pripravlja poročila in podaja priporočila za izboljšanje razmer v institucijah, kjer prihaja do odvzema prostosti. Ključen element je sodelovanje (trenutno) z devetimi izbranimi nevladnimi organizacijami, kar omogoča širšo strokovno perspektivo in večjo neodvisnost nadzora. V letu 2024 je DPM izvedel kar 72 obiskov, vključno z obiski institucij, kjer so nastanjeni migranti in o vsakem obisku pripravil poročilo z ugotovitvami in priporočili, je dejal.
V svoji predstavitvi je Šelih podrobno opisal več ključnih področij: od obiskov policijskih postaj, kjer DPM posebej spremlja ravnanje s tujci, do pogojev bivanja v Azilnem domu, Centru za tujce in od novem Centru za mladoletnike brez spremstva. Opozoril je na težave, kot so prenatrpanost, dolgotrajni azilni postopki, pomanjkanje alternativ pridržanju, potreba za psihosocialno podporo in včasih neustrezna obravnava ranljivih skupin, kot so ženske, mladoletniki in osebe z duševnimi težavami. Poudaril je tudi pomen sistemskega zagotavljanja tolmačenja, dostopa do pravne pomoči ter spoštovanja dostojanstva in zasebnosti pridržanih oseb. Posebej je izpostavil uspehe pri uvajanju priporočil Varuha v praksi, vključno z ustanovitvijo namenskega centra za mladoletnike brez spremstva ter dvema odločbama Ustavnega sodišča, ki sta odpravili ustavno neskladne določbe Zakona o tujcih.
Program konference je vključeval tudi prispevke strokovnjakov iz Odbora za preprečevanje mučenja pri Svetu Evrope (CPT), raziskovalcev z Univerze v Oxfordu, predstavnikov italijanske organizacije Antigone, zdravnikov in pravnikov. V razpravah so sodelovali predstavniki DPM iz Albanije, Bosne in Hercegovine, Katalonije, Grčije, Italije, Portugalske in Slovenije, pa tudi predstavniki organizacij civilne družbe iz celotne Evrope. Podrobneje so govorili o metodologiji nadzora, izmenjavi dobrih praks, alternativnih ukrepih pridržanju, uporabi samice in vlogi zdravstva v teh okoljih.
Konferenca je potrdila skupno zavezanost sodelujočih k neodvisnemu in učinkovitemu nadzoru nad institucijami, kjer so osebe pridržane ter k izboljšanju standardov ravnanja v skladu z mednarodnimi človekovimi pravicami. Obenem je okrepila mreženje med DPM-ji in civilno družbo ter utrdila pomen vloge, ki jo ima slovenski Varuh kot aktivni zagovornik človekovih pravic, tudi v evropskem prostoru.