Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Novi zakon o pravdnem postopku in (brezplačna) pravna pomoč

Štirinajstega julija 1999 je začel veljati prvi slovenski zakon o pravdnem postopku. Zakon uvaja institucijo kvalificiranega zastopanja, po katerem je lahko v postopku pred okrožnim, višjim in vrhovnim sodiščem pooblaščenec samo odvetnik ali druga oseba, ki je opravila pravniški državni izpit. V postopku z izrednimi pravnimi sredstvi (revizija, zahteva za varstvo zakonitosti, tožba za razveljavitev sodne poravnave in obnova postopka) pa lahko stranka opravlja pravdna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik. Obvezno zastopanje po odvetniku ne posega v ustavno načelo enakega varstva pravic, če je posamezniku odvetniška pomoč dejansko dostopna. Za tiste, ki ne zmorejo plačila stroškov odvetniškega zastopanja, pa kvalificirano oziroma obvezno zastopanje lahko pomeni oviro pri uveljavljanju pravice do sodnega varstva in s tem dostopa do sodišča.

Zakon o pravdnem postopku nima določb, ki bi urejale plačilo stroškov in nagrade pooblaščencu – odvetniku, kadar je njegovo zastopanje za stranko po zakonu obvezno. Sistem brezplačne pravne pomoči bo v Sloveniji uveden z zakonom o brezplačni pravni pomoči in zunajsodni poravnavi sporov. Zagotovilo ministra za pravosodje, dano ob srečanju z varuhom človekovih pravic 25. maja 1999, da bo ta zakon prišel v parlamentarno proceduro do konca julija 1999, ni bilo uresničeno. Dokler plačevanje stroškov in nagrade za pooblaščence – odvetnike ne bo urejeno tako, da bo brezplačno odvetniško zastopanje zagotovljeno tistim, ki ga sami niso sposobni plačati, je ustavno vprašljiva uvedba instituta obveznega zastopanja.

Prav bi bilo, da bi bil zakon o pravdnem postopku, ki tako močno posega v posameznikovo pravico dostopa do sodišča, sprejet hkrati z zakonom, ki bi uredil brezplačno pravno pomoč. Dokler pa dejanska dostopnost odvetniške pomoči, ne glede na gmotno in sploh socialno stanje ni zagotovljena, lahko pride do kršitve ustavne pravice dostopa do sodišča. Država je torej zavezana čim prej sprejeti zakon, po katerem bo osebi, ki si iz ekonomskih razlogov odvetnika ne more najeti, zagotovila (brezplačno) pravno pomoč.

 

Natisni: