Namestnik varuha človekovih pravic dr. Jože Ruparčič se je v sredo, 14. maja 2025, udeležil seje Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide (Odbor), na kateri so razpravljali o izzivih in pomanjkljivostih rejniškega sistema v Sloveniji.
Varuh človekovih pravic Republike Slovenije že več let opozarja na sistemske pomanjkljivosti na področju rejništva. Otroci, ki zaradi različnih razlogov ne morejo živeti v svoji biološki družini, morajo imeti možnost odraščati v varnem, spodbudnem in družinskem okolju. »Čeprav je v Sloveniji rejništvo prednostna oblika nadomestne skrbi za otroke, se žal še vedno soočamo s pomanjkanjem rejniških družin, zlasti za otroke s posebnimi potrebami, starejše otroke in otroke z večjim številom čustvenih ali psiholoških težav. Rejnice in rejniki so ključnega pomena za uspešen razvoj otroka v rejništvu, vendar pogosto ni dovolj ljudi, ki bi bili pripravljeni prevzeti to odgovornost,« je dejal namestnik varuha dr. Jože Ruparčič.
Dodal je, da bi morali ozaveščenost o pomenu rejništva in njegovih pozitivnih učinkih na otroke okrepiti s pomočjo kampanj, izobraževalnih programov in medijskega poročanja. Tako bi lahko spodbudili več posameznikov, da se odločijo za to odgovorno nalogo. »Da pa bi rejniške družine lažje sprejele otroke in zanje ustrezno skrbele, morajo imeti zagotovljen dostop do celovitega in rednega usposabljanja. Ključno je tudi, da imajo na voljo stalno psihološko podporo in strokovno svetovanje,« je opozoril namestnik varuha.
Varuh človekovih pravic ugotavlja, da postopki nameščanja otrok v rejništvo ali odločanja o stikih z biološkimi starši trajajo predolgo, kar škoduje otrokovim največjim koristim. Varuh zato pogosto poziva k hitrejšemu odločanju in večji učinkovitosti centrov za socialno delo (CSD), kjer bi morali otrokove koristi vedno postaviti v središče vseh odločitev.
»Vsak otrok ima pravico do odraščanja v okolju, ki mu nudi varnost, pripadnost in stabilnost. Rejništvo ima pri tem izjemno vlogo, zato moramo kot družba storiti več, da bo rejniški sistem v Sloveniji resnično deloval. Izboljšati je treba sodelovanje med centri za socialno delo, rejniškimi družinami in biološkimi starši. Varuh bo tudi v prihodnje budno spremljal področje rejništva in vztrajal pri sistemskih spremembah, « je na seji odbora še poudaril dr. Ruparčič.