Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Javno povabilo za imenovanje članic in članov Strokovnega sveta za zagovorništvo otrok

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije na podlagi 25. člena Splošnega akta o izvajanju zagovorništva otrok, organizaciji zagovorništva, vključitvi otroka v zagovorništvo ter nalogah, sestavi in načinu dela strokovnega sveta (Uradni list RS, št. 44/18) objavlja

Javno povabilo za imenovanje članic in članov Strokovnega sveta za zagovorništvo otrok

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije vabi v okviru zagovorništva otrok k sodelovanju predstavnike strokovne javnosti in nevladnih organizacij, ki so strokovnjaki na področju varstva otrokovih pravic.

Strokovni svet varuha človekovih pravic za zagovorništvo otrok (v nadaljnjem besedilu Strokovni svet) je organ Varuha, ki skrbi za uresničevanje zagovorništva otrok in deluje po načelu strokovne avtonomije.

Naloge Strokovnega sveta so zlasti:

  • Obravnavanje konceptualnih in organizacijskih vprašanj izvajanja zagovorništva otrok;
  • Oblikovanje stališč in predlogov reševanja splošnih vprašanj uresničevanja otrokovih pravic na področju zagovorništva;
  • Obravnavanje posameznih vprašanj na področju zagovorništva, ki jih nanj naslovi Varuh;
  • Obravnavanje širših strokovnih vprašanj zagovornikov, koordinatorjev in supervizorjev ter oblikovanje skupnih stališč;
  • Obravnavanje konkretnih pobud, ki odpirajo splošna vprašanja, vendar le v anonimizirani obliki;
  • Oblikovanje predlogov za izobraževalne vsebine za usposabljanja novih zagovornikov in sodelovanje na izobraževanjih;
  • Oblikovanje predlogov programa in postopka usposabljanja ter preizkusa znanja zagovornikov;
  • Načrtovanje promocijskih aktivnosti zagovorništva.

Sestava Strokovnega sveta:

Strokovni svet sestavljajo predsednik[1], vsi (regijski) koordinatorji, dva predstavnika Varuha, dva predstavnika zagovornikov ter pet predstavnikov strokovne javnosti in nevladnih organizacij, ki jih Varuh izbere na podlagi javnega poziva k sodelovanju.

Pet članov, predstavnikov strokovne javnosti in nevladnih organizacij, ki so strokovnjaki na področju varstva otrokovih pravic, imenuje varuh na podlagi javnega poziva.

Člani Strokovnega sveta opravljajo svoje delo častno ter pri svojih odločitvah zasledujejo največjo korist otroka. Imajo pravico do povrnitve stroškov za prihod na sejo.

Mandat članov Strokovnega sveta je tri leta. Člani Strokovnega sveta lahko ponovno kandidirajo za imenovanje v Strokovni svet.

Pogoji za imenovanje članov v Strokovni svet:

Za članstvo v Strokovnem svetu lahko kandidirajo predstavniki civilne družbe in strokovne javnosti, ki imajo večletne izkušnje na področju razvoja, varstva in promocije otrokovih pravic, poznajo proces delovanja zagovorništva otrok, so seznanjeni s temeljnimi mednarodnimi in domačimi akti s področja otrokovih pravic in imajo jasno lastno vizijo delovanja v Strokovnem svetu.

Prijava mora vsebovati:

1)    Področja delovanja in reference (priloga 1)

2)    Vizijo delovanja v Strokovnem svetu (priloga 2)

3)    Življenjepis na obrazcu EUROPASS (priloga 3).

Zaželeno je, da prijava vsebuje tudi elektronski naslov prijavitelja in telefonsko številko, na kateri je dosegljiv.

Pisne prijave prijavitelji pošljejo na naslov: Varuh človekovih pravic RS, Dunajska 56, 1109 Ljubljana, v zaprti kuverti s pripisom »Ne odpiraj – javno povabilo za Strokovni svet za zagovorništvo otrok« ali po elektronski pošti na naslov info@varuh-rs.si, najkasneje do 10. 12. 2021.

Dodatne informacije v zvezi z javnim pozivom lahko kandidati dobijo vsak delovni dan med 10. in 11. uro pri strokovni delavki mag. Lei Javornik na telefonski številki 01 475 00 50.

Prijavitelji bodo o izboru obveščeni najkasneje do 20. 12. 2021.

 

 

Številka: 13.0-7/2021-1-JAV
Datum: 24. 11. 2021

 

 


[1] Uporaba moške spolne slovnične oblike velja za oba spola v celotnem besedilu.

Natisni: