Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuhinja poslovala v Mariboru

Zvočni posnetek novinarske konference po poslovanju (MP3)

 

Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek - Travnik je s sodelavci včeraj, 23. 3. 2011, prvič letos poslovala v Mestni občini Maribor, kjer je prisluhnila 25 predhodno prijavljenim občanom. Kot je povedala po koncu srečanj z njimi, je bilo letos zanimanje za pogovor bistveno večje kot v preteklosti, zato se bodo morali v Maribor znova vrniti aprila.

Kot je ob obiskih varuhinje po slovenskih občinah že v navadi, se je ta najprej sestala z županom Francom Kanglerjem, ki ji je predstavil pridobitve Maribora v zadnjem času. Ustavili so se tudi pri nekaterih težavah, ki pa so po Kanglerjevih besedah bolj povezane z odnosi med državo in lokalno skupnostjo, ne pa toliko s težavami v samem mestu.

Varuhinja se je sama sicer posvetila predvsem primerom s področja sociale, delovnih razmerij in stanovanjske problematike. "Še vedno so med najbolj kritiziranimi inštitucijami centri za socialno delo in sodišča, kjer postopki tečejo predolgo, ali pa ljudje niso zadovoljni z njihovimi odločitvami," je dejala varuhinja človekovih pravic.

Posebej je izpostavila primer pobudnika, ki je doživel razočaranje na vseh ravneh sodne oblasti, na koncu pa tudi pri svojih odvetnikih, ki naj bi ravnali nekorektno. Pri tem ga najbolj boli neukrepanje odvetniške zbornice, kar bodo tudi v uradu preverili, a pri tem dr. Čebašek - Travnikova že vnaprej poudarja, da ima Varuh človekovih pravic RS do odvetniške zbornice omejena pooblastila. Seznanili so se tudi s primerom vložitve pobude na evropsko sodišče za človekove pravice, ki tam ni bila zavržena, zato bo šla v obravnavo.

Na področju delovanja inšpekcij so se po besedah namestnice varuhinje mag. Kornelije Marzel največ ukvarjali s pritožbami zoper delo gradbenih inšpektorjev. A kot je ob tem dejala, ljudje večinoma niso imeli pripomb zoper njihovo strokovno delo, pač pa zoper njihovo človeško plat ravnanja. Nekaj pritožb je bilo tudi zoper delo policistov, tudi zoper ravnanje centrov za socialno delo, imeli pa so tudi primer enega od "izbrisanih". Kar se tiče sodnih zadev, so jih v polovici primerov obiskali ljudje z za urad že znanimi primeri, ostali pa so na nek način pri njih iskali pravno pomoč.

Namestnik varuhinje Jernej Rovšek pa je opozoril na zanimiv primer v zvezi z eno od vlagateljic v sistem Zdenex. Ta je namreč svojo terjatev v reševanje že pred časom prepustila Društvu za varstvo upnikov, ki mu je letno plačevala članarino, od njih pa nobenih konkretnih informacij, kaj šele denarja. Ker je jasno, da se je stečaj Zdenexa zaključil že leta 2008, na uradu opozarjajo, da naj ljudje v prihodnje bolj razmislijo, komu zaupajo svoj denar.

Sicer pa je varuhinja dodala, da se v Mariboru, pa tudi drugod po Sloveniji, skozi leta srečujejo z nekaterimi istimi nerešenimi problemi. V glavnem gre po njenem za nerešene sodne postopke in postopke v zvezi z otroci. Slednji so še posebej občutljivi, saj se vlečejo tudi po več let, otroci pa pri tem ostajajo v negotovosti.

Natisni: