Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je danes 19.2.2015 z namestnikoma Ivanom Šelihom in Jernejem Rovškom na novinarski konferenci ob drugi obletnici nastopa mandata predstavila nekatere primere kršenja človekovih pravic.
Ob tej priložnosti pa je bil tudi svečani podpis pogodb med Varuhom in nevladnimi organizacijami ter društvi, ki so bili izbrani pri izvajanju nalog in pooblastil državnega preventivnega mehanizma po Opcijskem protokolu h Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju.
Varuhinja je opozorila, da kazenski pregon novinarjev lahko zastraševalno deluje na svobodo izražanja in pravico javnosti do obveščenosti. Pričakuje, da bodo kmalu pripravljene spremembe kazenske zakonodaje, ki bodo ustrezno zaščitile vlogo novinarjev in medijev.
"Varuh zaskrbljeno spremlja več primerov kazenskega pregona novinarjev, ki razkrivajo za javnost pomembne primere zlorab ali domnevnih zlorab v gospodarstvu in politiki," je Nussdorferjeva dejala na današnji novinarski konferenci.
Kazenski pregon novinarjev ne glede na morebitne oprostitve v nadaljevanju postopkov deluje zastraševalno in omejevalno na svobodo novinarskega dela in svobodo novinarskega izražanja, s tem pa tudi na pravico javnosti do obveščenosti, je opozorila.
Pričakuje, da bo ministrstvo za pravosodje čim prej pripravilo ustrezne spremembe kazenske zakonodaje. Od državnega tožilstva pa pričakuje, da bo pri obravnavi tovrstnih primerov do spremembe zakonodaje upoštevalo možnosti za zavrženje ovadb.
Celotna izjava je dostopna tukaj. Lahko jo v celoti poslušate tudi v tem zvočnem posnetku (od 10:27 dalje).
Namestnik varuhinje Jernej Rovšek je opozoril na dva primera posega v zasebnost. Varuh se je namreč odločil, da bo razširil svoje pristojnosti tudi na varovanje zasebnosti ne samo na varstvo osebnih podatkov. Varuh sicer zaznava izboljšanje na področju poročanja medijev o ranljivih skupinah, se pa še vedno srečuje s tovrstnimi primeri.
V prvem primeru je medij posegel v pravico otroka. Varuh bo primer, ker nima neposrednih pristojnosti do zasebnih medijev, predal Novinarskemu častnemu razsodišču, pobudnikom pa smo pojasnili tudi druge možnosti za ukrepanje. Drugi primer je še v fazi raziskovanja, gre pa za domnevno razkritje imen in priimkov otrok, ki s strani občine prejemajo subvencionirano prehrano, na seji občinskega sveta. Namestnik je opozoril, da je nesprejemljivo, da se na tak način izpostavljajo socialno šibki otroci v posameznih sredinah.
Varuhinja je opozorila še na primer nespoštovanja Zakona o pacientovih pravicah, ki v prvem odstavku 44. členu določa zaupnost postopka v procesu zdravljenja. Kljub temu je zasebni medij v primeru zdravljenja Igorja Bavčarja v Medicorju nekritično objavil tudi informacije o domnevnem zdravljenju nekaterih znanih Slovencev in vidnih predstavnikov Slovenije, med njimi naj bi bila tudi varuhinja. Ta je to zanikala in opozorila na previdnost in strokovnost pri poročanju. Posegi v zasebnost v takšnih primerih so nedopustni, je še opozorila.
Glede pripomb zaradi postavljanja digitalnega radijskega sistema brez sodelovanja javnosti so pri Varuhu po pogovoru s pristojnim ministrstvom in nevladnimi organizacijami ugotovili, da gre za vzdrževalna dela. Pri tem tako ne velja zakon o graditvi objektov in zato pri varuhu ne bodo vložili zahteve za presojo ustavnosti zakona. Varuhinja pa je izrazila zadovoljstvo, da so tudi zaradi njihovega opozarjanja ponekod upoštevali voljo ljudi in nekatere bazne postaje prestavili. Napovedala je, da bodo še naprej pozorno spremljali postavljanje baznih postaj.
Več o tem, kako je Varuh deloval v primeru t. i. baznih postaj in kako je sprejel odločitev, da ne vloži zahteve za oceno ustavnosti, lahko preberete tukaj.
Varuhinja je nanizala tudi nekaj statističnih podatkov: lani smo pri Varuhu prejeli 3078 pobud, leto prej pa 3441. "Ob vsakem prihodu novega varuha se število pobud poveča. Prvo leto njegovega dela zaznamuje tudi več pobud," je opozorila. Lani pa so prejeli skoraj 12.500 prošenj za informacije, kar je rekordno število, je dejala. Leta 2012 je Varuh opravil 11 poslovanj in se srečal s 140 pobudniki, v letu 2013 jih je opravil 13 in se srečal z 291 pobudniki, lani pa se je prav tako na 13 poslovanjih srečal z 206 pobudniki. Leta 2012 je Varuh odprl 651 pobud na lastno iniciativi, leto kasneje 956 pobud, lani pa 1059.
Sicer pa se v sprejemni pisarni dnevno pogovarjajo s 40 do 70 pobudniki, v letu 2013 skupaj 10875, lani pa z 9982 osebami. Z varuhinjo se je mogoče pogovoriti tudi osebno. Takšnih srečanj je bilo lani 123.
Zvočni posnetek vseh zgoraj navedenih izjav.