Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh s predstavniki sindikata delavcev trgovine o obratovalnem času trgovin


Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je v sredo, 20. junija, sprejel predstavnike Sindikata delavcev trgovine Slovenije. Predsednik sindikata Franci Lavrač in sekretar Sandi Bartol sta je varuha seznanila s trenutnim stanjem na področju liberalizacije obratovalnega časa.

Bartol je med drugim povedal, da sindikat redno sodeluje s pristojnimi inšpekcijami za delo, vendar je za 80.000 različnih lokacij trgovin število pristojnih inšpektorjev premajhno. Praviloma pa zastarajo tudi predlogi sodnikom za prekrške zoper delodajalce, ki zaposlenim trgovcem in trgovkam ne omogočajo izkoristiti pravico do počitka in dopusta in jih silijo delati čez določeni delovni čas. Zadeva je kulminirala v zadnjem mesecu z odpiranjem trgovin tudi ob nedeljah in podaljševanjem delovnega časa med tednom. Ob 16 odstotnem podaljšanju delovnega časa se je po podatkih sindikata število zaposlenih znižalo za 15 odstotkov. Nadure se praviloma ne plačujejo, saj naj bi šlo za kompenzacijo s prostimi urami. Delavci pa v danih pogojih ne morejo izkoristiti pridelanih ur niti pripadajočega rednega dopusta.

Ombudsman je predstavnikom sindikata obljubil načelno podporo, če gre za kršenje pravic delavcev do počitka in odmora oziroma dela preko polnega delovnega časa, plačila nadur ali kompenzacije ur. Izrazil je pomen povečevanja števila zaposlenih skladno z daljšanjem obratovalnega časa in poudaril, da inšpekcija za delo zaposlenim lahko zagotavlja "varovanje pravic delavcev" sledečih iz delovnega razmerja.

Predstavnika sindikata sta še povedala, da je minister za delo dr. Dimovski o zadevi obveščen sproti.

Ob protestih je sindikat dosegel dogovor z ministrico dr. Teo Petrin za ustanovitev tripartitne strokovne komisije (vlada, delodajalci in sindikat) za spremembo Pravilnika o obratovalnem času prodajaln, ki pa po njihovem mnenju ne deluje zaradi blokade delodajalcev.

Po srečanju z vlado in delodajalci naslednji dan so predstavniki sindikata varuhu potožili, da je videti, da dogovore ne blokirajo samo delodajalci, kot so sprva mislili, ampak tudi ministrstvo za gospodarstvo. Le-to namreč ni pripravilo gradiv, ki so osnova za pogajanje med tremi stranmi.

 

Natisni: