Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Namesto novega pravilnika ukinitev Zoisovih štipendij na področju izjemnih športnih dosežkov

Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je obravnaval dve pobudi Zoisovih štipendistov, ki v šolskem/študijskem letu 2012/2013 do štipendije nista bila upravičena, saj Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije (Sklad) njunih športnih dosežkov ni priznal kot izjemnih skladno z 2. odstavkom 24. člena Zakona o štipendiranju in 2. odstavkom 16. člena Pravilnika o dodeljevanju Zoisovih štipendij (Pravilnik).

Obema pobudnikoma je bila v šolskem/ študijskem letu 2011/2012 Zoisova štipendija dodeljena na podlagi istega Pravilnika in na podlagi dokazil o izjemnih športnih rezultatih doseženih na tekmovanjih, ki so bila organizirana na enak način kot v šolskem/študijskem letu 2012/2013.

Sklad je pojasnil, da v preteklih letih ni preverjal, ali izjemni dosežki na državnih in mednarodnih tekmovanjih ustrezajo kriteriju za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije in ali so tekmovanja organizirana več stopenjsko, t.j. na ravni izobraževalne ustanove, na ravni občine, regije in na državni ravni. Odločitev Sklada, da je posameznik upravičen do Zoisove štipendije, je bila posledično napačna oziroma so posamezniki Zoisovo štipendijo v prejšnjih šolskih/študijskih letih na področju izjemnih športnih dosežkov prejemali neupravičeno. V letošnjem šolskem/študijskem letu pa je Sklad natančno preveril izpolnjevanje vseh zakonskih pogojev in tako izdal zavrnilne odločbe.     

Varuh je na problem organiziranja tekmovanj, ki ni skladen s Pravilnikom, opozoril tudi Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, in predlagal, da v novem pravilniku na podlagi novega Zakona o štipendiranju (ZŠtip1) predvidi tudi take situacije na posameznih športnih področjih, kjer se regijska tekmovanja ne pripravljajo in izvajajo. Po mnenju Varuha namreč vrhunski športniki na tistih športnih področjih, kjer tekmovanja niso organizirana stopenjsko, ne bi smeli biti diskriminirani v primerjavi z drugimi, kadar se potegujejo za Zoisove štipendije.
Ministrstvo je pojasnilo, da ZŠtip1, ki se bo začel uporabljati 1. 1. 2014, ne predvideva izjemnih dosežkov na področju športa kot enega izmed kriterijev za uveljavitev pravice do Zoisove štipendije. Zaradi izjemne pestrosti načina izvedbe športnih tekmovanj ministrstvu in različnim športnim zvezam ni uspelo najti skupnih izhodišč, saj je praksa organiziranja tekmovanj preveč utečena, po drugi strani pa prilagojena posebnostim in zahtevam posameznega športa.

Sklad se je torej v šolskem/študijskem letu 2012/2013 odločil, da v primeru podeljevanja Zoisovih štipendij na podlagi izjemnih športnih dosežkov dosledno spoštuje določbe zakona in pravilnika.

V obeh primerih zavrnitve upravičenosti do nadaljnjega prejemanja Zoisove štipendije Varuh sicer ne more trditi, da je bila pobudnikoma kršena pravica do enakosti pred zakonom, sta pa bila pobudnika neenako obravnavana v primerjavi s preteklimi šolskimi /študijskimi leti, ko jima je bila štipendija priznana, saj se v tem času nista spremenila niti zakon niti pravilnik.

Varuh kritizira stališče, da se zakonodaja dosledno upošteva v času krize, saj je dosledno upoštevanje zakonodaje nujno ves čas. Slovenija je pravna država in bistvo pravne države je v tem, da je delovanje državnih organov urejeno s pravnimi pravili, ki določajo vsebino in način njihovega odločanja, in v katerih so zagotovljene temeljne pravice. Dosledno spoštovanje zakonov daje posamezniku določeno varnost, saj lahko predvideva, kako se bo organ odločil ter kasneje te odločitve nadzira ali pa se pred organi brani, če so odločitve nezakonite.

Prav tako pa Varuh kritizira odločitev ministrstva, da z ZŠtip1 krči pravice in vrhunskim športnikom, ki vlagajo veliko naporov za doseganje izjemnih športnih rezultatov, ne nudi več možnosti za prejemanje Zoisove štipendije ne tej osnovi. Pogosto so namreč vrhunski športniki tudi zelo dobro učenci oziroma dijaki in študentje.  

Pobudi sta bili utemeljeni. 4.4-12/2013, 4.4-33/2013

Natisni: