Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

5.2-44/00 - Potrdilo o skupnem gospodinjstvu za tujca

Na varuha se je obrnila pobudnica, državljanka Republike Makedonije z dovoljenjem za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji in ga seznanila, da je njen sin, državljan Republike Slovenije, s stalnim prebivališčem na istem naslovu kot pobudnica, pri Upravni enoti Lendava zaprosil za izdajo potrdila o skupnem gospodinjstvu. Sin pobudnice je redni študent Prometne fakultete v Portorožu, kjer v času študija prebiva. Omenjeno potrdilo mora predložiti vlogi za odobritev bivanja v študentskem domu, saj je eden izmed pogojev za odobritev bivanja v študentskem domu tudi ustrezen dohodek na člana skupnega gospodinjstva. Upravna enota Lendava je sinu pobudnice izdala potrdilo o skupnem gospodinjstvu, na katerem pa sta navedena le njegov oče in brat, oba državljana Republike Slovenije, medtem ko mati na potrdilu ni navedena.

Glede na prejeti odgovor Upravne enote Lendava ter v skladu s Pojasnilom Ministrstva za notranje zadeve RS za izvajanje prijave stalnega in začasnega prebivališča tujcev št. 0302-16/07-209-50/2000 z dne 06.03.2000, ki ga navaja upravna enota v odgovoru, slovenski državljan, ki živi na naslovu svojega prebivališča v skupnem gospodinjstvu s tujcem, ki ima na istem naslovu prijavljeno stalno prebivališče in do katerega izkazuje tudi sorodstveno razmerje, ni upravičen do izdaje potrdila o skupnem gospodinjstvu le zato, ker živi v skupnem gospodinjstvu s tujcem. Zaradi tega je lahko prikrajšan pri uveljavljanju nekaterih, najpogosteje socialno varstvenih in tudi drugih pravic, katerih pridobitev je vezana npr. na dohodek na družinskega člana.

Ugotavljamo, da zakonodaja, ki ureja prijavo in odjavo stalnega oziroma začasnega prebivališča za državljane Republike Slovenije in za tujce v Republiki Sloveniji očitno ni usklajena. To ugotovitev potrjuje tudi predlog novega Zakona o prijavi prebivališča.

Od notranjega ministrstva smo zahtevali pojasnilo, kako je potekalo izdajanje potrdil o skupnem gospodinjstvu za tujce pred izdajo omenjenega navodila, saj prejšnji Zakon o tujcih (Ur. list RS, št. 1/91-I) ni vseboval (posebnih) določb o prijavi in odjavi prebivališča tujcev. Ob iskanju možnosti za rešitev konkretnega problema pobudnika pred dokončno ureditvijo tega vprašanja z zakonom, smo ministrstvu predlagali, da pri tem upošteva tudi okoliščino, da je zaradi nekonsistentne zakonske ureditve v slabšem položaju v razmerju do drugih državljanov Republike Slovenije slovenski državljan le zato, ker živi v skupnem gospodinjstvu s tujcem.

Na odgovor Ministrstva za notranje zadeve še čakamo, ker rok za odgovor še ni pretekel.

 

Natisni: