Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh človekovih pravic na obisk sprejel predstavnike albanske narodne skupnosti

Varuh Peter Svetina na srečanju s predstavniki albanske narodne skupnosti

Varuh človekovih pravic Peter Svetina in njegov namestnik Miha Horvat sta danes, 20. julija 2023, na obisk sprejela predstavnike albanske narodne skupnosti. Z medkulturno mediatorko in sekretarko Zveze kulturnih društev Albancev v Sloveniji Vero Haliti, predstavnico Albancev v Svetu Vlade RS za vprašanja narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji dr. Almo Bejtullahu in podpredsednikom Zveze kulturnih društev Albancev v Sloveniji Besnik Ademi sta govorila o kulturnih pravicah skupnosti, problematiki izobraževanja, vključevanju otrok priseljencev v šole in medijskih poročanjih o albanski narodne skupnosti.

Sogovorniki so se pogovarjali tudi o politiki priseljevanja, problematiki dovoljenj za prebivanje in o noveli Zakona o tujcih, ki po mnenju Varuha prinaša nevarnost nesorazmernega poseganja v pravico do družinskega življenja s prisilnim ločevanjem družin in ki je neupravičeno diskriminatorna do migrantk. Varuha in namestnika so seznanili tudi s pomenom krepitve ukrepov za čim boljše vključevanje albanske narodne skupnosti v družbo, predvsem žensk, saj odnos večinskega prebivalstva in države do priseljenske albanske skupnosti še vedno mnogokrat temelji na neupravičeni negativni diskriminaciji.

Varuh Svetina je sogovornike seznanil s prizadevanji institucije pri skrbi za ustavno priznane skupnosti in za uresničevanje kolektivnih pravic narodnih skupnosti, ki jih ustava ne omenja. »Ponavljajoča se vsakoletna priporočila v Varuhovih letnih poročilih so bila izhodišča za to, da je pred dvanajstimi leti državni zbor sprejel Deklaracijo o položaju narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji,« je med drugim poudaril varuh.

Varuh človekovih pravic je predstavnike seznanil še z zloženkami Varuha človekovih pravic v albanskem jeziku, ki so dosegljive na spletni strani Varuha. »Posameznicam in posameznikom tako omogočamo, da si v svojem jeziku preberejo o pristojnostih institucije, kako jim Varuh lahko pomaga in kdaj se lahko obrnejo nanj. Zagotavljam pa vam, da bomo tudi v prihodnje, skladno s svojimi pristojnostmi, skrbno obravnavali vprašanja pravnega položaja vseh narodnih skupnosti v Republiki Sloveniji,« je na srečanju še poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)