Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Ponovna neusklajenost definicije invalidnosti z mednarodnimi standardi

Starejša ocena na vozičku

V predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-20), ki ga pripravlja Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ), ni predvidene spremembe definicije invalidnosti. Ker Varuh človekovih pravic na navedeno že vrsto let opozarja omenjeno ministrstvo, je ob tem na ta organ znova naslovil poziv po pripravi zakonodaje, ki bo skladna z mednarodnimi standardi pojmovanja invalidnosti in bo odpravila kršitve pravic invalidov, ki izhajajo iz nacionalne zakonodaje, neskladne s Konvencijo o pravicah invalidov.

***

Ob spreminjanju pokojninske in invalidske zakonodaje (konkretno ob pripravi predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-20)) je Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) ugotovil, da ne glede na njegove večletne ugotovitve in pozive, da je zakonodajo na področju invalidskega varstva nujno uskladiti s Konvencijo o pravicah invalidov (KOPI) in mednarodnimi standardi pojmovanja invalidov, spremembe v definiciji invalidnosti niso predvidene. Na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) je Varuh zato naslovil poizvedbo, zakaj v ZPIZ-20 ni ključne spremembe, in sicer definicije invalidnosti, ki je bila sprva predvidena. MDDSZ je pojasnilo, da se je v času priprav ZPIZ-20 pokazalo, da je za ustrezne spremembe na tem področju treba vzeti v obzir tesno povezanost sistema obveznega invalidskega zavarovanja s sistemom obveznega zdravstvenega zavarovanja in spremembami v zvezi z vsebinami, ki se nanašajo na postopke vračanja na delo, zato je po njihovem smiselno, da se najprej izvedejo spremembe na področju obveznega zdravstvenega zavarovanja, nato pa spremembe na področju definicije invalidnosti in s tem povezanimi pravicami. Čeprav so predvidene spremembe v ZPIZ-20 manj obsežne od prvotno zastavljenih, pa so usklajene s sindikati in socialnimi partnerji, je v odgovoru Varuhu še navedlo MDDSZ.

Varuh je ob tem znova izrazil razočaranje in ogorčenje nad takim odgovorom. Že večkrat je namreč javno pozival in terjal spremembe oz. ukrepe odgovornih. Medicinski model invalidnosti, ki je uveljavljen v nacionalnih predpisih, je namreč treba poenotiti in uskladiti z modernejšim, t. i. socialnim modelom invalidnosti ter modelom invalidnosti, ki je utemeljen na človekovih pravicah; slednji se namreč vse bolj uveljavlja kot nadgradnja socialnega modela in presega tako tradicionalni model kot zgolj socialni model invalidnosti, ki izhaja iz KOPI. Omenjeni model izhaja iz predpostavke, da invalidnost ne izvira samo iz posameznikove osebne sfere in njegovega zdravstvenega stanja, temveč iz ovir, ki jih ima posameznik pri vključevanju v okolje. Prav zato je skladno s socialnim modelom, ki je utemeljen na človekovih pravicah, definicijo invalidnosti treba spremeniti in uskladiti s KOPI, da ne bo prihajalo več do situacij, ko se posameznikom z enakimi omejitvami zagotavlja različen obseg pravic in socialnega varstva. Zakonodaja, ki ureja področje invalidov, je neskladna s KOPI in ji ne sledi, na kar MDDSZ tako Varuh kot tudi druge institucije (na primer Zagovornik načela enakosti) opozarjajo že več let.

Varuh je pričakoval, da bodo predvidene spremembe ZPIZ-20 odpravile kršitve pravic invalidov in da bodo pomenile ustrezen korak naprej pri urejanju navedenega področja. Sklicevanje MDDSZ na predhodne spremembe obveznega zdravstvenega zavarovanja in spremembe postopkov vračanja na delo, kar je v pristojnosti Ministrstva za zdravje, pa po mnenju Varuha pomeni le opravičevanje in izogibanje odgovornosti za ureditev invalidskega oziroma socialnega varstva. Z neurejenostjo področja je MDDSZ seznanjeno že vrsto let in tudi že vrsto let obljublja oz. napoveduje spremembe.

Varuh vztraja pri pozivu MDDSZ, naj čim prej sprejme zakonodajo, ki bo skladna s KOPI ter mednarodnimi standardi pojmovanja invalidov in tako odpravi kršitve pravic invalidov. 9.2-4/2025

Natisni: