Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Zgodnja obravnava za večjo vključenost in višjo kakovost življenja otrok s posebnimi potrebami

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je danes, 28. 9. 2023, nagovoril udeleženke in udeležence posveta z naslovom Zgodaj ni prepozno, ki ga je v Volčji Dragi pripravilo Društvo specialnih in rehabilitacijskih pedagogov Slovenije. Udeleženci se posvečajo uresničevanju zakona o celostni zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami in otrok z rizičnimi dejavniki.

Varuh je v svojem nagovoru poudaril pomen zgodnje obravnave, ki lahko, če je razpoložljiva in dostopna, omogoča ustrezni razvoj otrokovih danosti in ublaži posledice primanjkljajev. »Z zgodnjo obravnavo omogočimo otroku, da doseže največjo stopnjo neodvisnosti, kar je cilj odraščanja vsakega človeka. Nujno je, da je so potrebe otrok prepoznane dovolj zgodaj in da so strokovnjaki, ki lahko pri razvoju pomagajo, na voljo,« je še dodal varuh Svetina.

Pomemben del razvoja sposobnosti otroka s posebnimi potrebami je tudi učenje družinskih članov za rokovanje s posebnimi potrebami otroka z namenom minimizirati ovire za zdrav razvoj. »Zgodnja obravnava lahko izdatno prispeva k družbeni vključenosti ne samo otrok s posebnimi potrebami, pač pa tudi njihovih družin, s čimer se poveča kakovost njihovega življenja. Vključujoča družba bi morala biti osrednji cilj vseh nas, prav posebno pozornost pa bi ji morali nameniti tisti, ki imajo v rokah škarje in platno,« je v svojem uvodnem nagovoru v posvet še poudaril varuh človekovih pravic Peter Svetina. 

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)