Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh v desetih občinah postavil Varuhov kotiček

Zloženka o Varuhu človekovih pravic

Varuh človekovih pravic je v desetih slovenskih občinah ta mesec postavil in odprl Varuhov kotiček. Gre za občine Piran, Bled, Preddvor, Koper, Tolmin, Trbovlje, Lenart, Muta, Gornji Petrovci in Vojnik. To so občine, ki jih je varuh človekovih pravic Peter Svetina v svojem mandatu že obiskal, a takrat kotičkov še ni odpiral. »Tako uresničujemo naš cilj, da do konca mojega šestletnega mandata Varuhove kotičke postavimo v čim več občinah in tako institucijo Varuha približamo čim širšemu krogu ljudi v okolju, v katerem živijo. Kotički so opremljeni s stojalom, na katerem so prebivalkam in prebivalcem na voljo koristne informacije o delu Varuha v obliki zloženk, brošur, letakov in tudi obrazec za vložitev pobude. Namen kotička je, da bodo ljudje vedeli, kdaj in na kakšen način se lahko obrnejo na Varuha človekovih pravic. Tako jim bomo lažje pomagali, če se bodo znašli v stiski ali pa bodo imeli težave pri iskanju odgovorov oziroma pojasnil različnih institucij ali organov,« pojasnjuje Svetina.

Informacije o instituciji Varuha so v kotičkih dostopne v klasični tiskani obliki, saj se mnogi v poplavi informacij na spletu ne znajdejo dobro ali pa za to nimajo možnosti oz. niso vešči tovrstne komunikacije. Pripravljena je tudi zloženka o Varuhu v lahkem branju, ki je namenjena vsem, ki imajo zaradi svojih oviranosti težave v razumevanju zapletenih besedil. Varuh ni pozabil niti na vse tiste, ki so brskanja po spletu vešči in je v sodelovanju z občinami tudi na občinskih spletnih straneh vzpostavil rubriko digitalni Varuhovi kotički, kjer so dostopne enake informacije kot v kotičkih, ki so postavljeni v posameznih občinah. O Varuhovem kotičku se občanke in občani lahko seznanijo tudi v občinskih glasilih.

Do zdaj je Varuh postavil in odprl kotičke v 32 slovenskih občinah.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)