Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

VABILO na delavnico o sodelovanju civilne družbe pri izvajanju obveznosti držav na podlagi mednarodnih pogodb ZN o človekovih pravicah

Delavnica

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije, Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani in Center za državljanske in politične pravice (CCPR-Centre) iz Ženeve predstavnike civilne družbe in strokovno javnost vabimo na delavnico o sodelovanju organizacij civilne družbe pri izvajanju obveznosti držav na podlagi mednarodnih pogodb združenih narodov o človekovih pravicah, ki bo  v sredo, 10. maja 2023, na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani (Poljanski nasip 2, 1000 Ljubljana, Slovenija).

Delavnico bo vodila prof. dr. Vasilka Sancin iz Pravne fakultete Univerze v Ljubljani in nekdanja podpredsednica Odbora Združenih narodov za človekove pravice, osrednji predavatelj pa bo gospod Patrick Mutzenberg, direktor Centra za državljanske in politične pravice iz Ženeve. Varuh človekovih pravic Republik Slovenije bo predstavil svoje izkušnje z vključevanjem v delo mednarodnih pogodbenih teles, popoldanski del delavnice pa bo namenjen izmenjavi mnenj in razpravi o strategiji zagovorništva v okviru mehanizmov Združenih narodov o človekovih pravicah.

Cilji delavnice so

  • med organizacijami civilne družbe poglobiti razumevanje postopka pregleda mednarodnih pogodbenih teles Združenih narodov;
  • čim bolj povečati učinek uporabe preglednega postopka s strani organizacij civilne družbe, vključno v okviru postopka spremljanja in
  • spodbuditi sodelovanje s pritožbenimi mehanizmi mednarodnih pogodbenih teles Združenih narodov.

Program je v prilogi. Delavnica bo potekala v angleškem jeziku, udeležba je brezplačna.

Prosimo, da svojo udeležbo predhodno potrdite na elektronska naslova: vasilka.sancin(at)pf.uni-lj.si in info(at)varuh-rs.si, najkasneje do ponedeljka, 8. maja 2023, do 12. ure.

Program (v angleškem jeziku)

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)