Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh priredil predstavitvene zloženke v lahko berljivo obliko

Varuh človekovih pravic (Varuh) je v sodelovanju z Zavodom Risa priredil svoje nove predstavitvene zloženke v lahko berljivo obliko. V zloženki, ki je opremljena s slovenskim in evropskim znakom za lahko branje, je bralkam in bralcem na enostaven in jasen način predstavljeno, kdaj in kako se lahko obrnejo po pomoč na Varuha. Z orisom in ilustracijami konkretnih življenjskih situacij oz. primerov je enostavno obrazloženo, kdaj institucija Varuha lahko pomaga in kdaj razrešitev težave ni v njeni pristojnosti.

Posameznice in posamezniki, ki težje berejo oziroma težje razumejo prebrano, bodo tako lahko dostopali do informacij glede delovanja in poslanstva Varuha človekovih pravic. Zloženke v tiskani obliki bodo na voljo na sedežu Varuha in tudi na drugih mestih in v institucijah, ki jih obiskuje. »Zavzemam se, da je vsem prebivalkam in prebivalcem omogočen dostop do informacij v njim razumljivi obliki. Konvencija o pravicah invalidov, katere država pogodbenica je tudi Slovenija, državo zavezuje k zagotavljanju informacij v oblikah, ki so dostopne in razumljive invalidom, torej tudi v obliki lahkega branja, ki je namenjena predvsem osebam s težavami v duševnem razvoju,« poudarja varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Zloženka v lahko berljivi obliki

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)