Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh preverja sum morebitnega etničnega profiliranja udeležencev in udeleženk protestov 21. 5. 2021

Slovenska filantropija je skupaj z nekaterimi drugimi sopodpisniki danes, 26. maja 2021, opozorila na sum etničnega profiliranja udeležencev in udeleženk protestov, ki so bili v Ljubljani, 21. maja 2021. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, naj bi policisti legitimirali in oglobili pretežno tujke in tujce, ob tem pa so institucijo Varuha človekovih pravic RS pozvali, naj v okviru svojih pristojnosti razišče tudi ta vidik potencialno spornega ravnanja policije. Pojasnjujemo, da je bil Varuh človekovih pravic v zvezi z navedenim predhodno že obveščen, zato (zainteresirano) javnost obveščamo, da sume morebitnega spornega ravnanja v tem primeru že preverja. Javnost bo o svojih ugotovitvah tudi obvestil. 

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)