Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh na srečanju rejniških družin

Ob Bukoviškem jezeru v občini Dobrovnik je v soboto, 8. junija 2019, potekalo 13. tradicionalno srečanje rejniških družin, ki ga je pripravilo Rejniško društvo Slovenije. Udeležil se ga je tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki se je ob tej priložnosti zahvalil vsem, ki sodelujejo v rejniškem sistemu in njihovim podpornikom - rejnicam, rejnikom, strokovnjakom, ki delujejo v rejništvu, socialnim centrom, šolam ter vsem ostalim, ki podpirajo rejništvo ter pomagajo otrokom, ki iz različnih razlogov ne morejo živeti v svoji biološki družini. Pozdravil je tovrstna srečanja, na katerih se ljudje z istimi izkušnjami družijo, povezujejo in prenašajo izkušnje.

 

Po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je trenutno v Sloveniji 618 rejnikov, pri katerih živi 869 otrok. Kakovostno izvajanje rejniške dejavnosti in zagotavljanje primernega varstva in vzgoje, je po mnenju varuha izjemnega pomena, prav tako krepitev osnovnega načela instituta rejništva, in sicer zasledovanje načela največje koristi otroka, ki zaradi različnih razlogov krajši ali daljši čas ne more živeti v svoji matični družini.


Za rejniške družine in ostale udeležence so organizatorji pripravili pester program – od ustvarjalnih delavnic, pohoda okoli jezera in energijskih točk ter iger za otroke in odrasle, najbolj pogumni pa so se lahko preizkusili tudi v adrenalinskem parku. 

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)