Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh za STA: "Zavrnitev družinskega zakonika povzročila škodo varstvu otrokovih pravic."

Varuh človekovih pravic ugotavlja, da je referendumska zavrnitev družinskega zakonika povzročila veliko škodo pri varstvu otrokovih pravic. Zakonik je omogočal ustreznejšo razmejitev pristojnosti med centri za socialno delo in sodišči, njegova zavrnitev pa je odložila tudi uvedbo inštituta zagovornika in prepoved telesnega kaznovanja otrok, navaja.

Zakon naj po priporočilu varuha, ki ga je zapisal v letnem poročilu za lani, pooblasti centre za socialno delo le za nujne ukrepe za zaščito otroka. Vse nadaljnje postopke pa naj izvede družinsko sodišče oziroma specializirani družinski oddelek sodišča, priporoča.

Varuh ugotavlja, da se v praksi čedalje bolj čuti pomanjkanje rešitev, ki jih je vseboval družinski zakonik, zavrnjen na referendumu leta 2012. Pomanjkljivost veljavne ureditve se je izrazito pokazala zlasti v nekaterih primerih odvzema otrok zaradi njihove ogroženosti. Centri za socialno delo so pri tem ukrepu praviloma bolj zadržani, saj gre za skrajen poseg v družino, opozarja varuh v letnem poročilu.

Vprašljiv je nadaljnji postopek, saj bi bilo primerneje, da bi center izvedel le nujna opravila za zaščito otroka, o vseh drugih ukrepih pa bi moralo po mnenju varuha odločati sodišče v hitrem in učinkovitem postopku, je za STA pojasnil namestnik varuha človekovih pravic za otrokove pravice Tone Dolčič.

S tem bi starši po njegovih besedah imeli v nadaljnjem postopku enake procesne pravice. Na tak način bi se izognili tudi očitku političnega in nestrokovnega odločanja ministrstva kot pritožbenega organa v sedanji ureditvi, navaja.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)