Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh na delovnem obisku v Kranju

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je 25. avgusta 2021 opravil delovni obisk v Kranju. Na Mestni občini Kranj se je srečal z županom Matjažem Rakovcem in se z njim pogovoril o aktualnih izzivih, s katerimi se srečujejo v občini. Župan je varuha človekovih pravic opozoril na težave s hrupom, ki jih povzročajo letala ob vzletu z letališča.

Varuh Svetina je obiskal tudi Materinski dom v Kranju, ki deluje v okviru Varne hiše Gorenjska, kjer so ga zaposlene seznanile s problematiko na področju družinskega nasilja in varovanja otrokovih pravic. Na pogovoru so izpostavile nujno potrebo po terapevtski obravnavi otrok mater, ki tam poiščejo pomoč, pa tudi na pomanjkanje zavedanja o družinskem nasilju pri različnih organih in službah.

Obisk v Kranju je varuh človekovih pravic zaključil v Domu upokojencev Kranj, kjer se lahko pohvalijo z visoko precepljenostjo in s tem, da so brez okužb s koronavirusom. Vodstvo doma je varuha seznanilo, da imajo za četrti val že pripravljen krizni načrt.

Varuh Peter Svetina se je zaposlenim zahvalil za njihovo požrtvovalno delo med epidemijo in ob tem pozval državo k poštenemu plačilu zdaj podplačanega medicinskega in negovalnega osebja. »Treba je urediti področne zakone, med drugim standarde in normative, zato da bodo sodelavci tukaj lahko dellai kakovostno in bodo ljudje imeli bolj kakovostno jesen svojega življenja«, je poudaril varuh. Svetina se je sprehodil tudi med stanovalci in se z njimi pogovoril o preživljanju časa in dnevnih aktivnostih.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)