Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh Svetina na slovesnosti ob 100-letnici organizirane skrbi za slepe in slabovidne

Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je v Slovenski filharmoniji udeležil slovesnosti ob 100-letnici organizirane skrbi za slepe in slabovidne. Nekdanjim in sedanjim sodelavcem in vsem ostalim, ki so kakorkoli povezani s Centrom za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne (IRIS) je čestital ob častitljivem jubileju. Kot je dejal, učenje in izobraževanje spadata med temeljne človekove pravice, zato je izrazil svojo hvaležnost, ker slepim in slabovidnim skozi najrazličnejše inkluzivne izobraževane in vzgojne programe odpirajo vrata v življenje.

»Kljub temu, da so očala že dobršen del mojega življenja moj nujni spremljevalec, pa še zdaleč ne morem vedeti, kakšen je vaš svet. Izmed vseh naših petih čutil je oko tisto, ki sprejema največ informacij – kar 83 odstotkov. In kljub temu, da še vedno kar dobro vidim, se mi včasih zgodi, da mi uide tisto, kar je bistveno. Tako kot nam v silni empatiji do ljudi z različnimi oviranostmi oz. takšnimi ali drugačnimi recimo temu drugačnostmi še vedno prepogosto uide tisto temeljno: spoštovanje,« je povedal Svetina. Po njegovem mnenju se spoštovanja vsak dan vsi učimo. Vsem, ki so kakorkoli povezani s Centrom IRIS se je zato zahvalil, ker to vrednoto razumejo, prenašajo in jo živijo v vsakdanjem življenju.


Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)