Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Spletni seminar o umetni inteligenci in njenem vplivu na pravice invalidov

AI - invalid na vozičku za računalnikom

Predstavnica Varuha človekovih pravic Jerneja Turin, ki predseduje delovni skupini za pravice invalidov v okviru Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI) je 22. maja 2024 za članice in člane delovne skupine ter druge zainteresirane predstavnike nacionalnih institucij za človekove pravice organizirala spletni seminar o umetni inteligenci in njenem vplivu na pravice invalidov.

Cilj spletnega seminarja je bil udeležencem omogočiti razumevanje, kako lahko napredek na področju tehnologije umetne inteligence vpliva na pravice invalidov. Udeleženci so s pomočjo strokovnih predstavitev in odprte razprave preučili morebitne izzive, tveganja in priložnosti, povezane z izvajanjem umetne inteligence v kontekstu pravic invalidov ter morebitno vlogo nacionalnih institucij za človekove pravice pri obravnavi povezanih tveganj in izzivov. O tem smo več pisali tukaj.

Kot strokovnjaki so na spletnem seminarju sodelovali Nele Roekens, predsednica delovne skupine ENNHRI za umetno inteligenco, pravna svetovalka in vodja projektov o umetni inteligenci pri UNIA, neodvisna strokovnjakinja odbora strokovnjakov Sveta Evrope za umetno inteligenco, enakost in diskriminacijo, Kave Noori, strokovnjak za politiko umetne inteligence pri Evropskem invalidskem forumu in Yonah Welker, javni tehnolog, ocenjevalec projektov Evropske komisije, avtor učnega tečaja LinkedIn „AI Ethics: Yonah.org.

Umetna inteligenca ima velik potencial, da z naslavljanjem različnih izzivov in inovativnimi rešitvami pozitivno vpliva na življenje oseb z oviranostmi. Izboljša lahko dostopnost, dostopnost, spodbuja neodvisno življenje in pospešuje vključevanje invalidov. Čeprav ponuja priložnosti za napredek na področju pravic invalidov, pa je umetna inteligenca povezana tudi s precejšnjimi tveganji zanje.

Nacionalne institucije za človekove pravice imajo lahko pomembno vlogo pri zagotavljanju, da digitalne tehnologije krepijo človekove pravice in jih ne ogrožajo. Na podlagi svojih pooblastil lahko z različnimi pristopi obravnavajo vplive umetne inteligence na človekove pravice. To vključuje obravnavanje pritožb oziroma pobud, izobraževanje in ozaveščanje o njenih posledicah za človekove pravice, izvajanje preiskav ter svetovanje pri zakonodajnih in procesih na nacionalni in regionalni ravni.

Spletni seminar je bil organiziran kot eden od korakov h gradnji znanja in načrtovanja prihodnjega dela nacionalnih institucij na področju vpliva umetne inteligence na pravice invalidov. Udeležilo se ga je več kot 50 predstavnikov nacionalnih institucij za človekove pravice in teles za enakost, vključno s predstavniki Varuha človekovih pravic in Zagovornika načela enakosti.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)