Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh pričakuje, da kot družba naredimo vse za spoštovanje pravic migrantov

Ob tragičnem dogodku, ko je reka Dragonja odnesla 10-letno turško deklico, smo pri Varuhu pretreseni. Kot družba moramo narediti vse, da do takšnih tragičnih in podobno žalostnih dogodkov sploh ne bi prihajalo. Umiranje migrantov na njihovih poteh ali nehumano ravnanje z njimi ni sprejemljivo. K zakonitemu in tudi humanemu ravnanju z ljudmi zavezuje oblastne organe vrsta mednarodnih in domačih pravnih dokumentov s področja človekovih pravic. Ta primer kaže, da so ob neupoštevanju navedenega žrtve pogosto prav najranljivejše osebe, v tem primeru (invalidni) otrok.

Varuh ves čas poudarja, da kot družba ne smemo privoliti v normalizacijo kolektivnih izgonov oseb, ki uporabljajo iregularne poti pri iskanju zaščite. Kot razkrivajo poročila in osebne zgodbe, so ljudje na poti podvrženi hudim nevarnostim in nezakonitim praksam, kratenju svojega dostojanstva in drugih temeljnih človekovih pravic. Varuh pričakuje, da Evropska unija oblikuje boljšo skupno politiko o azilu, mednarodni in začasni zaščiti, da bi se tako zagotovil učinkovit dostop do mednarodne zaščite vsem, ki jo potrebujejo, in dosledno spoštovalo načelo nevračanja.

 

 

Natisni:

Sorodne novice

- Tujci
31.08.2021

Varuh človekovih pravic je kot Nacionalna institucija za človekove pravice v Sloveniji (NHRI), ki med drugim izvaja naloge nadzora, pripravil poročilo...

Več



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)