Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Na posvetu o gradnji novega zapora tudi pripombe in predlogi Varuha

Namestnik varuhinje Ivan Šelih in svetovalec pri Varuhu Robert Gačnik sta se v četrtek, 2. 6. 2016, na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani udeležila posveta in okrogle mize na temo Gradnja novega zapora: predlogi in pomisleki. Posvet z okroglo mizo je organiziral Inštitut za kriminologijo v sodelovanju z Društvom za kazensko pravo in kriminologijo z namenom širše strokovne razprave, ki naj omogoči soočenje različnih argumentov in upoštevanje širšega spektra pomislekov, ki se lahko pojavijo ob načrtovani gradnji novega zapora v Ljubljani.

Namestnik varuhinje Ivan Šelih je ob tej priložnosti udeležencem posveta predstavil pripombe oziroma predloge Varuha, ki jih pred tem že podal na Projektno nalogo za izgradnjo nadomestnega Zavoda za prestajaje kazni zapora Ljubljana in Zavoda za prestajanje kazni zapora Ig. Ker mora obravnava ženskih zaprtih oseb potekati ločeno in samostojno od moške zaprte populacije, je med drugim opozoril, da je treba tudi temu vidiku posvetiti še posebno pozornost.

Čeprav bi k zmanjšanju in odpravljanju prezasedenosti zavodov za prestajanje kazni zapora lahko bistveno pripomogla tudi večja uporaba alternativnih kazenskih sankcij v sodni praksi, je za izboljšanje stanja zaprtih oseb v Sloveniji (na kar ne nazadnje opozarjajo tudi sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice) načrtovana gradnja nujno potrebna, s čimer so se strinjali vsi razpravljavci posveta in okrogle mize. Varuh pa pričakuje, da bodo v nadaljevanju postopka priprave novogradnje, poleg njegovih že danih pripomb, preučene oziroma upoštevane tudi pripombe in pomisleki, ki so bili predstavljeni na tem dogodku s strani (zunanje) stroke.  
 
Poleg predstavnikov Varuha človekovih pravic RS so se dogodka udeležili še sodelavci Inštituta za kriminologijo, Ministrstva za pravosodje, predstavniki Pravne fakultete v Ljubljani, predstavniki Generalnega urada Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij in drugi.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)