Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh izvedel nenajavljen nadzor nad delovanjem policije na nedavnih protestih v Ljubljani

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je v petek, 28. maja 2021, ko je v prestolnici potekal množični protest, nenajavljeno obiskal Operativno-komunikacijski center policije v Ljubljani. Z namestnikom varuha Ivanom Šelihom in sodelavcem Robertom Gačnikom je izvedel nadzor nad delovanjem policije. Spremljal je njihovo delo in postopke za varovanje javnega reda in miru.

Institucija Varuha človekovih pravic nepravilnosti, vezane na delo policije, na protestih ni ugotovila. »Po podatkih, ki smo jih prejeli neposredno s terena in na podlagi spremljanja video nadzora dogajanja nismo zaznali, da bi policisti izvajali represivne ukrepe, uporabljali prekomerno silo oziroma kakorkoli drugače neustrezno izvajali pooblastila. Protest je potekal mirno, večina protestnikov je nosila zaščitne maske. Z nenapovedanim obiskom Policijske uprave Ljubljana in našo prisotnostjo v njihovem štabu smo želeli opozoriti na pomen spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter prispevati k njihovemu spoštovanju tudi v situacijah, kot so množični protesti,« poudarja varuh Svetina, ki bo s spremljanjem protestov nenajavljeno nadaljeval tudi v prihodnje.

Institucija Varuha ugotavlja, da so policisti 28. maja 2021 zagotavljali varnost udeležencev protestnega shoda, vzdrževali javni red in mir, urejali promet in izvajali druge aktivnosti, vse brez posebnosti.

Varuh ocenjuje tudi, da so razmere za delo policistov v t. i. štabu neustrezne, zato je Ministrstvo za notranje zadeve že pozval k njihovi ureditvi. V skladu s 7. členom Zakona o varuhu človekovih pravic, je Ministrstvo za notranje zadeve v 30 dneh dolžno obravnavati ugotovitve Varuha in mu poročati o aktivnostih oz. sprejetih ukrepih v zvezi s priporočili institucije Varuha.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)