Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Za zaščito pravice do pitne vode nujen sprejem podzakonskih aktov

Reka teče

Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob svetovnem dnevu voda opozarja, da ni dovolj le vpis pravice do pitne vode v Ustavo RS, ampak je za zaščito te pravice nujen takojšen sprejem vseh podzakonskih aktov, za kar se je rok iztekel maja lansko leto.

Pravica do vode je neločljivo povezana s pravico do življenja, dostojanstva in zdravja ter uresničevanja drugih človekovih pravic. Vpis omenjene pravice v Ustavo RS je bil sprejet tudi kot posledica Varuhovih prizadevanj in predlogov. Sam vpis pa ni dovolj, pač pa je za zaščito te pravice nujen takojšen sprejem vseh podzakonskih aktov, za kar se je rok iztekel maja lansko leto. Varuh poziva vse pristojne k odgovornemu ravnanju.

Posledice nepremišljenega početja na tem področju oblikujejo naša življenja in življenja prihodnjih rodov, še poudarja varuh.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)