Pobudnica je kot oškodovanka zaradi dolgotrajnega kazenskega postopka za pomoč prosila Varuha človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh). Varuh je ugotovil, da v tem kazenskem postopku v skoraj štirih letih ni bilo opravljeno nobeno procesno dejanje. S tem je bila pobudnici kršena ustavna pravica do sojenja brez nepotrebnega odlašanja, kot jo določa 23. člen Ustave Republike Slovenije. Okrožno sodišče v Ljubljani je po posredovanju Varuha izdalo odredbo za prednostno reševanje te kazenske zadeve, s postavitvijo roka, do katerega mora biti razpisan narok glavne obravnave in sprejeta odločitev.
* * *
Pobudnica je ovadila osumljenko, ki naj bi jo leta 2016 huje telesno poškodovala. Proti njej je vložila tudi civilno tožbo. Glede poteka kazenskega postopka že več let ni prejela nobenih informacij, civilni postopek pa je bil s sklepom sodišča novembra 2022 prekinjen do pravnomočnega zaključka z njim povezane kazenske zadeve.
Po poizvedbi Varuha glede časovnih okoliščin poteka predmetnega kazenskega postopka, s katero je Varuh sodišču sporočil tudi, da je hitro obravnavanje te kazenske zadeve zaradi njene povezanosti s civilnim postopkom za pobudnico posebnega pomena, je sodišče sporočilo, da je Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani na sodišče 18. 5. 2017 podalo predlog, da se zoper obdolženko opravijo posamezna preiskovalna dejanja zaradi utemeljenega suma, da je storila kaznivo dejanje. Po opravljenih preiskovalnih dejanjih je pristojno tožilstvo zoper obdolženko vložilo obtožnico, zoper katero je obdolženka 11. 1. 2019 vložila ugovor, ki je bil s sklepom 22. 2. 2019 kot neutemeljen zavrnjen. Predsednica senata je 1. 4. 2019 razpisala predobravnavni narok, ki je bil izveden 9. 5. 2019, na katerem obdolženka krivde ni priznala, njena zagovornica pa je predlagala izločitev nedovoljenih dokazov. Predlogu zagovornice je bilo s sklepom z 21. 5. 2019 ugodeno, posledično je bila zadeva 9. 8. 2019 dodeljena v reševanje drugi okrožni sodnici, ki ji zaradi reševanja preko 130 nerešenih kazenskih zadev, tudi pripornih (ki se rešujejo prednostno), naroka glavne obravnave v predmetni kazenski zadevi ni uspelo razpisati. Zato je bila ta zadeva 26. 4. 2023 znova predodeljena v delo drugi razpravljajoči sodnici, ki je predsednika sodišča obvestila, da bo glavna obravnava predvidoma razpisana do konca letošnjega leta. Podpredsednica Okrožnega sodišča v Ljubljani pa je z odredbo z 18. 8. 2023 tudi že odredila, da se predmetna kazenska zadeva obravnava prednostno ter da se narok za glavno obravnavo razpiše in izvede v roku 60 dni od izdaje odredbe.
Prejeta pojasnila sodišča izkazujejo, da je v obravnavanju kazenske zadeve I K 22569 očitno prišlo do neupravičenega zastoja, saj se skoraj štiri leta v njem ni zgodilo nobeno procesno dejanje. Pobudnica po vedenju Varuha sicer ni uporabila pravnih sredstev, ki jih v zvezi s kršitvijo pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja predpisuje Zakon o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja (ZVPSBNO), sodišče pa tudi ni sporočilo, da bi predsednik sodišča, skladno z določbami Sodnega reda v tej kazenski zadevi, ki se na podlagi prve alineje drugega odstavka v povezavi s četrtim odstavkom 289. člena Sodnega reda šteje kot sodni zaostanek, kakorkoli dodatno ukrepal.
Kot pozitivno Varuh vendarle ugotavlja, da je po posredovanju Varuha sodišče izdalo odredbo o prednostni obravnavi predmetne kazenske zadeve in o rednem poročanju predsedniku sodišča o napredku v obravnavanju te zadeve.
Varuh je pobudo presodil kot utemeljeno, svoje posredovanje pa kot uspešno. 15.2-9/2023