Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) ostro obsoja pritiske na predstavnike nevladnih organizacij in civilno družbo, ki naj bi se dogajali v okoliščinah izdajanja dovoljenj Magni v Hočah.
Mediji poročajo o nasilju, grožnjah in napadih, katerih cilj je vplivati na nevladne organizacije oziroma okoljevarstvenike, jih prestrašiti ter jim preprečiti njihovo sodelovanje v postopkih okoljskega odločanja. Takšno ravnanje pomeni tudi kršitev osebne integritete ter dostojanstva napadenega posameznika ter spodkopava demokratično pravno ureditev, ki temelji na sodelovanju vseh interesnih skupin in državljanov v procesih odločanja.
V okoljskih zadevah Varuh še posebej izpostavlja pomen civilne družbe, temu namenja tudi redna mesečna srečanja z nevladnimi organizacijami, ki jih organizira na svojem sedežu in na terenu; na to temo 15. septembra v Ljubljani organizira 4. mednarodno konferenco z naslovom Okolje in človekove pravice: Sodelovanje javnosti v okoljskih zadevah.
Pravica do zdravega življenjskega okolja je ustavno varovana kategorija. Izvajanje omenjene pravice je ključnega pomena za zdravje vsakega posameznika danes in v prihodnosti. Zato je toliko bolj pomembno zagotoviti družbeno odgovorno ravnanje vseh sodelujočih v procesih odločanja o posegih v okolje in prostor.
Kakršnokoli omejevanje sodelovanja v teh aktivnosti je po mnenju Varuha nedopustno in nesprejemljivo, zato Varuh upravičeno pričakuje, da se bodo pristojni organi odzvali na grožnje in napade nevladnih organizacij in njenih članov.