Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh znova opozarja na nujnost zakonske ureditve dolgotrajne oskrbe

Varuhinja človekovih pravic s sodelavci se je danes sestala s predstavnicami ministrstva za zdravje, ki so pojasnile nekatera še odprta vprašanja v zvezi z zakonom o dolgotrajni oskrbi.

V razpravi je bila izražena podpora Varuha zlasti načinu priprave zakonskega predloga, ki vključuje intenzivno medresorsko usklajevanje ter široko javno razpravo. Varuh ob tem ponovno opozarja na nujnost zakonske ureditve področja, ki bo tudi zaradi staranja prebivalstva čedalje bolj aktualno, zahtevalo pa bo tudi ustrezne organizacijske spremembe pri zagotavljanju zdravstvenih in socialnih storitev, pa tudi zagotovitev dodatnih sredstev.

Varuh bo v okviru svojih nalog preučil posamezne zakonske rešitve predvsem z vidika uresničevanja človekovih pravic, zlasti na področju zdravstvenega varstva socialne varnosti.  

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)