Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Izsledki evalvacije projekta Zagovornik - glas otroka pritrjujejo formalni ureditvi zagovorništva

Varuh človekovih pravic RS že od leta 2007 izvaja pilotni projekt Zagovornik – glas otroka v partnerstvu z Ministrstvom za delo, družino, socialne, zadeve in enke možnosti (MDDSZEM).

Varuh že nekaj let opozarja, da bi moralo zagovorništvo otrok dobiti tudi normativno podlago. Poslanci državnega zbora so ob obravnavi posebnega poročila o zagovorništvu maja 2013 podprli predlog Varuha, da Vlada pripravi poseben zakon, ki bo zagovorništvo otrok institucionaliziral v samostojni in neodvisni pravni osebi, ki bo zagovarjala enake storitve vsem otrokom v Sloveniji, ne glede na kraj njihovega bivanja.  

Rešitev, da bo omenjeni cilj končno dosežen, se nakazuje v spremembi Zakona o Varuhu, ki je trenutno v javni razpravi. Temelj za umestitev pa bo tudi evalvacija projekta, ki se je na povabilo Varuha začela izvajati leta 2016 in jo je opravil Inštitut RS za socialno varstvo.

Evalvacija je bila predstavljena 8. 5. 2017 in jo objavljamo v celoti. Tukaj pa lahko preberete tudi krajši povzetek.

Evalvacija med drugim ugotavlja, da je formalna ureditev zagovorništva nujna, saj bi vsem otrokom, ki bi potrebovali zagovornika, omogočili dostop do njega, odpravili pa bi tudi t. i. samovoljno odločitev akterjev (staršev, CSD, sodišč), ki lahko predstavljajo oviro otrokom pri izražanju in upoštevanju njihovega glasu.


Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)