Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh človekovih pravic poudarja pomen vključujoče družbe in kulture strpnosti

Dve ženski, ki se držita za roki

Ob mednarodnem dnevu boja proti homofobiji, transfobiji in bifobiji, ki ga obeležujemo 17. maja, varuh človekovih pravic Peter Svetina, poudarja, da so predsodki, diskriminacija in izključevanje zaradi spolne usmerjenosti, spolne identitete in drugih osebnih okoliščin v družbi žal še vedno prisotni, zato je pomembno, da v različnih segmentih družbe, vsak na svojem področju gojimo kulturo strpnosti in vključevanja. »Pogosto poudarjam pomen varstva pravic ranljivih skupin, med katere sodijo tudi lezbijke, geji, biseksualne, transspolne in interspolne (LGBTI) osebe. Okolje, v katerem živimo, nam lahko lajša ali greni življenje. Lahko nas diskriminira, stereotipizira ali pa ustvarja enake možnosti in pogoje za primerljivo kakovost življenja za vse ter sočloveka sprejema, ne glede na njegove osebne okoliščine. Pogosto poudarjam, da je nesprejemljivo, da katerokoli skupino odrivamo na rob družbe in ne upoštevamo z ustavo zagotovljenih pravic te skupine in posameznikov, ki ji pripadajo. Odnos države in družbe do najbolj ranljivih je njeno najboljše ogledalo samo sebi,« je izpostavil varuh človekovih pravic Peter Svetina.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)