Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh predsedniku Ustavnega sodišča RS predal poročilo za 2021

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je danes, 4. 7. 2022, predsedniku Ustavnega sodišča RS prof. dr. Mateju Accetu predal letno poročilo za leto 2021 in v pogovoru izrazil zaskrbljenost nad napredkom pri izvrševanju odločitev Ustavnega sodišča RS, kjer število neizvršenih zadev zadnja leta neprestano narašča.

"Ustavno sodišče v ugotovitvenih odločbah določi rok za odpravo ugotovljene protiustavnosti oziroma nezakonitosti in pričakovali bi, da pristojni organi odločitve Ustavnega sodišča, ki so dokončne in obvezujoče, uresničijo v postavljenem roku. Spoštovanje odločitev Ustavnega sodišča je tudi pomemben pokazatelj stanja pravne države," poudarja varuh.

Varuh je tudi v letnem poročilu institucije za leto 2021 ponovil priporočilo Vladi, da po zgledu mehanizma za izvrševanje sodb Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) vzpostavi še poseben mehanizem, ki bo nudil strokovno podporo glede uresničevanja t. i. ugotovitvenih odločb Ustavnega sodišča in o stanju uresničenih odločb na pregleden način obveščal javnost, tudi glede dejavnosti pristojnih organov za njihovo uresničitev.

Varuh posebej opozarja, da neuresničeno ostaja tudi priporočilo oziroma poziv vsem pristojnim organom (Ministrstvu za finance, Vladi in Državnemu zboru), da pripravijo in v roku sprejmejo zakonske rešitve, ki bodo ustrezno implementirale odločitev Ustavnega sodišča št. U-I474/18-17 z dne 10. 12. 2020 glede finančne avtonomije štirih neodvisnih državnih institucij v zvezi z ugotovljeno neustavnostjo določenih določb Zakona o javnih financah.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)