Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Člani mreže ENOC o neodvisnem položaju varuhov za otrokove pravice v Evropi in o pomoči otrokom v stiski

Otroške roke zlagajo kocke

Namestnik varuha dr. Jože Ruparčič se je 29. in 30. 5. 2023 v Stockholmu na Švedskem udeležil srečanja varuhov otrokovih pravic v okviru evropske mreže ENOC. Govorili so o neodvisnem položaju varuhov za otrokove pravice v Evropi in o pomoči otrokom v stiski.

Namestnik Ruparčič je predstavil pooblastila in delo institucije Varuha človekovih pravic na področju skrbi za pravice otrok v Sloveniji. Poudaril je prednosti delovanja varuha otrokovih pravic v okviru krovne institucije Varuha človekovih pravic, saj lahko tako prihaja do sinergijskih učinkov, olajšan pa je tudi pretok informacij v zvezi različnimi problematikami, ki zadevajo položaj otrok na številnih področjih življenja. Poudaril je še pomen neodvisnosti varuha otrokovih pravic, posebej iz vidika ločenosti od državnih oblastvenih organov.

Posebno pozornost so varuhi otrokovih pravic namenili položaju otrok, ki se znajdejo v stiski. Udeležencev se je posebej dotaknila predstavitev Ukrajinske varuhinje za otrokove pravice, ki je zelo konkretno predstavila izjemno težke življenjske usode otrok, ki so se znašli v vojni. Problematiko otrok beguncev so natančno orisali tudi predstavniki Poljske, Slovaške in Madžarske.

V tej luči so varuhi potrebno pozornost namenili tudi obvladovanju duševnih stisk med mladimi. Namestnik varuha dr. Ruparčič je poudaril številna prizadevanja institucije Varuha na tem področju, posebej pa je izpostavil tudi prizadevanjem na področju problematike medvrstniškega nasilja in nasilja v družini.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)