Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh človekovih pravic je letno poročilo za leto 2022 predal tudi generalni državni odvetnici dr. Ani Kerševan

Peter Svetina dr. Ani Kerševan predal poročilo za leto 2022

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je generalni državni odvetnici dr. Ani Kerševan predal letno poročilo za leto 2022. Poročilo na nekaj mestih obravnava tudi aktivnosti Državnega odvetništva v letu 2022. Varuh v poročilu deli stališče Državnega odvetništva, da so tožbe zoper protestnike na neprijavljenih javnih shodih pomenile nedopusten poseg v človekove pravice, sogovornika pa sta se strinjala, da Državno odvetništvo v dani situaciji glede na obstoječi Zakon o državnem odvetništvu ni imelo možnosti, da vložitev tožb odkloni. Generalna državna odvetnica je zato varuhu predstavila aktivnosti Državnega odvetništva za spremembo svojega matičnega zakona.

Predstavila mu je tudi prizadevanja Državnega odvetništva za zagotovitev kvalitetnih prevodov sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice, v zvezi s čimer Državno odvetništvo aktivno sodeluje z Ministrstvom za pravosodje in Sektorjem za prevajanje Generalnega sekretariata vlade. Tako varuh kot generalna državna odvetnica sta namreč prepričana, da so kvalitetni prevodi sodb ESČP izjemnega pomena za povečevanje ozaveščenosti in varstva človekovih pravic. Varuh je ob tem pojasnil, da se dosledno spoštovanje človekovih pravic vse bolj presoja tudi kot pogoj pravilnega poslovanja gospodarskih subjektov. Sogovornika sta se na koncu strinjala, da je sodelovanje Državnega odvetništva in Varuha človekovih pravic strokovno in kolegialno, zato sta se zavezala, da si bosta za to prizadevala tudi v prihodnje.

Vir: Državno odvetništvo

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)