Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

NAPOVEDUJEMO: Deinstitucionalizacija - nujen proces za zagotavljanje človekovih pravic

Celostna podoba dogodka

Slovenija se glede na število oseb, ki živijo in opravljajo večino svojih aktivnosti v 24-urnem organiziranem varstvu oziroma instituciji, trenutno uvršča med države z najvišjo stopnjo tovrstne institucionalizacije v Evropi. Tako smo kot država še vedno daleč od uresničitve procesa deinstitucionalizacije v praksi, s tem pa zamujamo priložnost za vzpostavitev bolj povezane in solidarne družbe.

S pristojnimi odločevalci in zanimivimi sogovorniki, ki se z deinstitucionalizacijo srečujejo v praksi, bomo spregovorili o ključnih vprašanjih, kot so:

  • Zakaj deinstitucionalizacija v Sloveniji poteka tako počasi? Kje smo, kaj je že narejenega ter v čem so ključne pomanjkljivosti in izzivi za prihodnost?
  • Kako preobraziti sistem oskrbe in podpore, da bi ta omogočal, da bi lahko invalidi in starejši čim dlje živeli v svojem domačem okolju? Katere skupnostne storitve so pri tem ključne?
  • Kateri primeri dobrih praks v Sloveniji že obstajajo? Kako jih razvijati v prihodnje? Na kaj opozarjajo deležniki na terenu?

Program posveta

Udeležba na posvetu je brezplačna. Prosimo, da udeležbo predhodno potrdite na e-naslov natalija.ferlez(at)varuh-rs.si.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)