Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je na Dunaju 11. in 12. marca 2024 udeležili zasedanja Foruma o temeljnih pravicah 2024, ki ga je organizirala Agencija EU za temeljne pravice. Gre za enega večjih dogodkov o človekovih pravicah v Evropi, na katerem sodelujejo tako politiki in visoki uradniki kot tudi predstavniki nacionalnih institucij za človekove pravice, nevladnih organizacij, gospodarstva, umetnosti in številni drugi. »Taki dogodki so pomembni, saj omogočajo izmenjavo mnenj in stališč med voditelji številnih segmentov družbe glede najbolj aktualnih vidikov človekovih pravic, ki se nanašajo na podnebne spremembe, umetno inteligenco in druge napredne tehnologije ter tudi grožnje demokraciji v Evropi,« poudarja varuh Svetina.
Forum je potekal pod sloganom Pravice v gibanju, ki obravnavajo človekove pravice za prihodnost Evrope, predvsem z vidika treh ključnih področij: pomen zaščite demokracije in varovanja prostora civilne družbe v Evropski uniji, podnebnih sprememb ter digitalizacije. Udeleženci so se strinjali, da je civilna družba ključna za delovanje demokracije in krepitev kulture človekovih pravic ter podpiranje vladavine prava. Izpostavili so tudi prizadevanja za družbeno in okoljsko trajnost Evrope. Podnebna kriza močno posega tudi v človekove pravice, saj vpliva na širok spekter pravic in razkriva globalno neenakost ter družbeno nepravičnost. »Tudi podjetja so dolžna zaščititi človekove pravice in okolje. V poslovnih praksah se namreč prepogosto dogaja, da so vprašanja spoštovanja človekovih pravic in zaščite okolja prezrta. Skrajni čas je torej, da se na ravni Evropske unije sprejme trdna zakonodaja, ki bo od podjetij zahtevala skrben pregled spoštovanja standardov človekovih pravic in varstva okolja, od odgovornih v podjetjih zahtevala odgovornost in žrtvam omogočila učinkovito pravno varstvo,« je izpostavil varuh.
Velik poudarek so na Forumu namenili tudi zagotavljanju digitalizacije skladno s pravicami. Opozorili so na pomen vključujoče digitalizacije, pri čemer so kot ključne navedli varovanje zasebnosti, boj proti spletnim goljufijam in nasilju, da tehnološka podjetja ne bodo monopolizirala storitev, in digitalno opismenjevanje. Institucija Varuha človekovih pravic podpira nevladne organizacije, ki ozaveščajo in izobražujejo o digitalnih orodjih, in se zavzema za dostopnost informacij za vse, tudi za tiste, ki niso vešči digitalnih tehnologij.