Namestnik varuha človekovih pravic, odgovoren za otrokove pravice pri Varuhu človekovih pravic, dr. Jože Ruparčič se je danes, 10. aprila 2024, udeležil zaključne konference projekta Hiše za otroke v Zrečah.
Varuh človekovih pravic je bil med prvimi v Sloveniji, ki je podpiral aktivnosti v zvezi z ustanovitvijo in delovanjem Hiše za otroke, s katero otrokom, žrtvam kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, v kazenskem postopku država zagotavlja posebno in celostno obravnavo. Varuh se redno zavzema za krepitev do otroka prijaznega pravosodja in za to, da so otrokove pravice upoštevane, da je otrok v različnih sistemih in institucijah obravnavan kot subjekt, in ne kot objekt pravic. »Ta projekt je svetel zgled do otrok prijaznega pravosodja, saj je otrokom zagotovljeno le eno zaslišanje oziroma da so deležni čim manj zaslišanj usposobljenih strokovnjakov. Posebno pomembno pa je, da celotna obravnava v Hiši za otroke pomeni tudi krizno podporo in psihosocialno pomoč otrokom, ki jim jo nudijo usposobljeni svetovalci. Želeli bi si, da bi se do otrok prijazno pravosodje okrepilo tudi na drugih področjih, predvsem v družinskih postopkih. Pomembno je, da se vsi zavedamo, da je naš skupni cilj zagotavljanje največjih koristi otrok,« je izpostavil namestnik.
Celostna obravnava otrok v Hiši za otroke stremi k doseganju največjih koristi otrok. To je tudi mednarodni standard, opredeljen v mednarodnih konvencijah, kot sta Konvencija Združenih narodov o otrokovih pravicah in tako imenovana Lanzarotska konvencija, torej Konvencija Sveta Evrope o zaščiti otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Iskanje največjih koristi otrok v vseh postopkih, v katerih so ti udeleženi, je torej njihova pravica. »Če razumemo človekove pravice kot določene v razmerju med posameznikom in državo, je otrokove pravice treba razumeti v trikotniku med otrokom, družino in državo. Z zmanjšanjem strahu pred sekundarno viktimizacijo in nerazumevanjem ter ob zavedanju, da je v tovrstnih težkih zadevah pravosodni sistem prilagojen otroku, bo namreč marsikateri žrtvi ali priči olajšana odločitev, ali naj zavrti telefon oziroma odkoraka do policijske postaje in kaznivo dejanje prijavi,« je še povedal dr. Jože Ruparčič.