1.10 MEDNARODNO SODELOVANJE
Varuh je tudi v letu 2020 aktivno sodeloval na različnih mednarodnih dogodkih in izobraževanjih. Po ohromitvi življenja zaradi pandemije covid-19 se je od marca dalje tudi mednarodno dogajanje preselilo na virtualne platforme, a zato ni bilo nič manj učinkovito in raznoliko. Virtualna oblika srečanj in delavnic je omogočila udeležbo večjemu številu udeležencev, občutno pa so se znižali tudi stroški.
Intenziviranje aktivnosti na mednarodni ravni, tako v okviru uveljavljenjih mednarodnih in medvladnih organizacij, ki se ukvarjajo s posameznimi področji človekovih pravic in temeljnih svoboščin (OZN, EU, Svet Evrope, OVSE), zvez ombudsmanov in ombudsmani kot preko neposrednih dvostranskih odnosov s kolegi iz tujine ter s predstavniki tujih držav v Republiki Sloveniji, je ena glavnih prioritet Varuha.
Varuh je leta 2020 sodeloval pri več kot 100 mednarodnih dogodkih.
V nadaljevanju na kratko predstavljamo najbolj bistven del aktivnosti na tem področju.
SODELOVANJE S SVETOM EVROPE
Julija smo sodelovali na skupni platformi za socialne in ekonomske pravice Sveta Evrope (CoE), Agencije Evropske unije za temeljne pravice (FRA), Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI) in Evropske mreže nacionalnih organov za enakost (EQUINET), ki je organizirala spletni dogodek na temo pristopa k trajnostnemu razvoju in oživitvi gospodarstva in družbe, ki temelji na enakosti in človekovih pravicah. Beseda je tekla o vlogi, ki jo nacionalne institucije za človekove pravice in nacionalni organi za enakost lahko odigrajo pri zagotavljanju omenjenega pristopa k okrevanju.
Septembra smo prisostvovali na spletnem dogodku na temo: »Zakaj bi morale biti implementacije sodb Evropskega sodišča za človekove pravice relevantne za nacionalne institucije za človekove pravice?« (Why should implementation of ECtHR judgments matter to NHRIs?), v skupni organizaciji Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI), Evropske mreže za izvajanje in Oddelka za izvrševanje sodb pri Svetu Evrope. Udeležili smo se tudi treh nadaljevalnih spletnih dogodkov v septembru in oktobru, saj je šlo za sklop štirih spletnih seminarjev na temo izvrševanja sodb Evropskega sodišča za človekove pravice.
V istem mesecu smo sodelovali na letnem seminarju Evropske komisije proti rasizmu in nestrpnosti (ECRI). Preučevali smo načine in možnosti, na katere lahko vsi vpleteni v boj proti rasizmu in nestrpnosti komunicirajo bolje in učinkoviteje ter kako lahko združimo moči z namenom, da bo imela naša komunikacija čim večji in tem boljši vpliv na promocijo enakosti in boj proti rasizmu in nestrpnosti. Fokus seminarja je bil na prepoznavanju različnih ciljnih skupin publike, sporočilih komunikacije in kako jih čim bolje komunicirati ter na razvoju komunikacijskih strategij.
Prav tako smo se skozi vse leto udeleževali različnih spletnih tečajev, seminarjev in izobraževanj v organizaciji Sveta Evrope (Human Rights Education for Legal Professionals (HELP) Online Courses), ki so naslavljali številne aktualne in pereče teme. Zaradi dostopnosti izobraževanj smo zaposleni izkoristili priložnost za nadgrajevanje in utrjevanje znanj v večjem številu, kot je bilo to mogoče do sedaj, in to na najrazličnejših področjih, povezanih s specifiko našega dela. Pridobljeno znanje smo imeli priložnost že zelo kmalu preizkusiti v praksi na konkretnih primerih.
SODELOVANJE Z EVROPSKO UNIJO
Februarja smo se v Bruslju v Belgiji udeležili konference v organizaciji Evropske komisije, ki je zaključila prvo fazo pripravljalnih ukrepov za »Jamstvo za otroke« (Conference closing the first phase of the Preparatory Action for a Child Guarantee). Jamstvo za otroke je pobuda za brezplačen dostop vseh otrok v EU do šolanja in varstva tudi predšolskih otrok, do zdravstvene oskrbe, spodobnih bivalnih pogojev in ustrezne prehrane. Strokovnjaki, uradniki in drugi zainteresirani so izmenjali mnenja na temo nadaljnjih prednostnih aktivnosti, primerov obstoječih dobrih praks in nadaljnjih korakov za uveljavitev jamstva.
Septembra smo prisostvovali virtualnemu seminarju Evropske mreže ombudsmanov za otrokove pravice (ENOC) z naslovom Ocena vpliva na otrokove pravice in pregled statutov Evropske mreže ombudsmanov za otrokove pravice (ENOC) (Child Rights Impact Assessment and Review of the ENOC Statutes). Ocena vpliva na otrokove pravice (OVOP; v angleščini CRIA) je postopek, orodje in oblika poročanja za sistematično oceno in opozarjanje na vpliv, ki ga posamezni predlogi ali ukrepi odločevalcev (lahko) imajo na pravice, potrebe in koristi otrok. ENOC preučuje stanje med svojimi članicami, da bo lahko oblikoval ustrezna priporočila glede implementacije OVOP.
Prav tako septembra smo se udeležili spletnega foruma EU o otrokovih pravicah (EU Forum on the Rights of the Child) Evropske mreže ombudsmanov za otrokove pravice (ENOC). Forum je bil del širšega posvetovalnega procesa s ciljem sprejeti strategijo EU o otrokovih pravicah, posebni poudarek pa je bil na štirih temah: boj proti nasilju nad otroki, vključujoče družbe, vključujoča izobrazba in otrokom prijazno sodstvo. Prav tako je razprava potekala na temo vpliva protikoronskih ukrepov na otroke. Foruma se je udeležilo več kot 250 udeležencev iz cele Evrope.
Oktobra smo bili med udeleženci virtualne konference Evropske mreže varuhov človekovih pravic (ENO), ki je obeležila 25. obletnico Evropskega varuha človekovih pravic. Konferenca je osvetlila pogled na prihodnjo vlogo Evropskega varuha človekovih pravic in njegovo strategijo do leta 2014, prav tako pa se je osredotočila na vpliv pandemije covid-19 na delo mreže, prihodnje vzporedne preiskave ter na nadaljnjo krepitev sodelovanja znotraj mreže.
Novembra smo prisostvovali na virtualni 24. letni konferenci, ki je tokrat naslavljala koncept ocene učinka na otrokove pravice (CRIA - Child Rights Impact Assessment) in generalne skupščine Evropske mreže ombudsmanov za otrokove pravice (ENOC). Poleg pregleda letnih aktivnosti mreže, pregleda in potrditve sprememb statuta mreže, ki ga je pripravila posebna delovna skupina, katere člani smo bili tudi mi, je vidno vlogo na konferenci odigrala tudi Evropska mreža mladih svetovalcev (European Network of Young Advisors – ENYA), z izvedbo delavnice na temo udeležbe in sprejemanja odločitev ter s predstavitvijo predlogov glede različnih tematik (CRIA, LGBT+ …).
SODELOVANJE Z ORGANIZACIJO ZDRUŽENIH NARODOV
Januarja smo se v Zagrebu na Hrvaškem udeležili 3. UNESCO konference »Migracije in vladavina prava (3rd UNESCO Conference “Migration and the Rule of Law”).
Maja smo se udeležili strokovnega spletnega seminarja na temo umetne inteligence in pravice do zasebnosti (Expert Seminar on Artificial Intelligence and the Right to Privacy), v organizaciji Urada visoke komisarke ZN za človekove pravice (OHCHR).
Septembra smo prisostvovali na spletni delavnici na temo pravnega reda EU glede vračanja in ponovnega sprejema (EU acquis on return and readmission), v organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR). Na delavnici smo analizirali pravo EU in pripadajočo presojo Sodišča EU s področja vračanja in ponovnega sprejema nedokumentiranih migrantov.
V decembru smo se udeležili spletnega panela na temo: »Neodvisni nadzorni mehanizmi: kako vzpostaviti vključujoče mehanizme« (Independent Monitoring Mechanisms: How to Establish Them Inclusively), v organizaciji Urada visoke komisarke ZN za človekove pravice (OHCHR), Razvojnega programa ZN (UNDP) in Partnerstva ZN o pravicah invalidov (UNPRPD). Neodvisni nadzorni mehanizmi igrajo ključno vlogo pri učinkoviti implementaciji Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov. Panel se je tako osredotočal na proces vzpostavitve neodvisnih nadzornih mehanizmov ter pomena vključevanja in sodelovanja invalidskih organizacij pri neodvisnem nadzoru, prav tako pa je beseda tekla o delu neodvisnih nadzornih mehanizmov v času pandemije covid-19.
SODELOVANJE Z OVSE
Septembra in oktobra smo se udeležili Akademije nacionalnih institucij za človekove pravice 2020 (2020 NHRI Academy) na temo: »Predstavitev migracij z vidika človekovih pravic: vloga nacionalnih institucij za človekove pravice« (Framing migration from human rights perspective: the role of NHRIs), v skupni organizaciji Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI).
Oktobra smo prisostvovali tudi na Akademiji kosovske mladine (Kosovo Youth Academy), v organizaciji Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).
SODELOVANJE Z OMBUDSMANI, MEDNARODNIMI ZDRUŽENJI OMBUDSMANOV IN NACIONALNIMI INSTITUCIJAMI ZA ČLOVEKOVE PRAVICE
Varuh je leto začel tudi s krepitvijo bilateralnih odnosov. V januarju smo na delovnem obisku gostili Wernerja Amona, generalnega sekretarja Mednarodnega inštituta ombudsmanov (IOI - International Ombudsman Institute) in (glavnega) avstrijskega ombudsmana. Izmenjali smo izkušnje obeh nacionalnih institucij za človekove pravice ter se v želji po njihovi krepitvi in prepoznavnosti zavzeli za še večjo povezanost med ombudsmani znotraj Evrope. Ob tokratni priložnosti je pogovor med ombudsmanoma tekel o temah, kot so ustavna umeščenost obeh organov v njunih državah, izvolitev na funkcijo, predstavitev letnih poročil v parlamentu in vlaganje zahtev za oceno ustavnosti zakonodaje, ter z vsem tem povezanimi izkušnjami, prav posebno pozornost pa sta namenila opravljanju nalog državnega preventivnega mehanizma in prizadevanjem obeh institucij za pridobitev statusa A po t. i. Pariških načelih.
Prav tako v mesecu januarju smo se odzvali vabilu hrvaške ombudsmanke Lore Vidović. V pogovorih smo se dotaknili izkušenj glede delovanja obeh institucij in njune organiziranosti ter izmenjali informacije o aktualnih temah. Pogovor med ombudsmanoma je tekel o ustavni umeščenosti obeh organov v njunih državah, letnih poročilih, vlaganju zahtev za oceno ustavnosti zakonodaje ter z vsem tem povezanih izkušnjah. Pozornost sta namenila tudi opravljanju nalog državnega preventivnega mehanizma in prizadevanjem Slovenije za pridobitev statusa A po t. i. Pariških načelih, beseda pa je med drugim tekla tudi o policijskem ravnanju s tujci, ki prečkajo hrvaško-slovensko mejo. Ombudsmana sta se ob tem zavzela za human pristop do vseh ljudi na vseh področjih. Institucija hrvaškega ombudsmana je bila sicer v hrvaški državni in pravni sistem vpeljana leta 1990.
Februarja smo na obisk sprejeli ombudsmane iz Bosne in Hercegovine, Ljubinka Mitrovića, Jasminko Džumhur in Nives Jukić. Izmenjali smo izkušnje pri varovanju pravic ljudi v obeh državah. Gostom smo predstavili izzive, s katerimi se srečujemo pri vzpostavljanju delovanja nacionalne institucije v Sloveniji. Prav tako smo podrobno predstavili naloge in pooblastila Državnega preventivnega mehanizma ter vizijo in naloge Centra za človekove pravice.
V mesecu marcu smo gostili madžarskega ombudsmana dr. Ákosa Kozmo. Na njunem prvem, spoznavnem srečanju sta se ombudsmana pogovarjala o izzivih, s katerimi se pri svojem delovanju soočajo institucije, pristojne za varovanje človekovih pravic. Dr. Kozmi smo predstavil slovenski institut varuha človekovih pravic, med drugim pa sta delegaciji izmenjali tudi informacije o obravnavi pritožb zoper delo policije, o okrepljenem mednarodnem sodelovanju in sodelovanju z nevladnimi organizacijami.
Zaposleni pri Varuhu so se prav tako udeležili številnih seminarjev, izobraževanj, delavnic in okroglih miz, na katerih so obravnavali številne teme s področja človekovih pravic v organizaciji različnih mednarodnih mrež in organizacij:
V mesecu aprilu je Evropska mreža nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI) organizirala spletno srečanje na temo neformalnih izmenjave izkušenj glede vpliva pandemije covid-19 na ekonomske in socialne pravice. V organizaciji iste mreže smo se v aprilu udeležili tudi spletnega seminarja na temo: »Uresničevanje ekonomskih in socialnih pravic v Evropi: nasveti in triki za nacionalne institucije za človekove pravice, ki se osredotočajo na pravice starejših« (Realisinig Economic and Social Rights in Europe: Tips and tricks for NHRIs focusing on older persons' rights).
Maja smo se udeležili spletnega seminarja na temo: »Človekove pravice starejših v dobi pandemije COVID-19 in pozneje" (The Human Rights of Older Persons in the age of COVID-19 and beyond) v organizaciji Odbora NVO za področje staranja prebivalstva iz Ženeve (NGO Committee on Ageing Geneva).
V mesecu juniju smo se udeležili spletnega seminarja na temo: »Rasizem in diskriminacija v Evropski uniji v času pandemije covid-19: Vloga nadzora nad temeljnimi pravicami« (Racism and Discrimination in the EU at times of Covid-19: The Role of Fundamental Rights Monitoring), v organizaciji Centra za evropske politične vede (Centre for European Policy Studies) in Agencije Evropske unije za temeljne pravice (FRA).
V sklopu pobud, povezanih s praznovanjem dvajsete obletnice Jadransko-jonske iniciative in Anconske izjave (Ancona Charter), smo se v avgustu udeležili dveh spletnih dogodkov v organizaciji ombudsmana italijanske regije Marche, v sodelovanju s Stalnim sekretariatom Jadransko-jonske iniciative in regije Marche, kot italijanskega projektnega partnerja EUSAIR Facility Point-a. Cilj prvega dogodka na temo: »Deljenje najboljših praks in instrumentov za obvarovanje otrok in mladostnikov v izrednih razmerah – poudarek na omejevalnih ukrepih in z njimi povezanimi neželenimi posledicami v jadransko-jonski regiji« (Sharing best practices and instruments to protect children and adolescents in emergency situations - Focus on containment measures and related side effects in the Adriatic Ionian area), je bilo tlakovati podlago za vzpostavitev stalne jadransko-jonske mreže ombudsmanov za otrokove pravice. Drugi dogodek na temo: »Temeljne pravice in širitev EU: obeti za jadransko-jonsko regijo« (Fundamental rights and EU Enlargement: prospects in the Adriatic Ionian Area) pa se je osredotočal na iskanje načinov za boljšo zaščito temeljnih pravic, ob hkratnem nadaljevanju procesa širitve na zahodnem Balkanu, posebno v obdobju pandemije covid-19, v katerem je bilo opaženo določeno nazadovanje.
Meseca septembra smo se udeležili dveh spletnih seminarjev v organizaciji Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI). Prvi je obravnaval aktualno temo komuniciranja človekovih pravic med pandemijo covid-19. Izmenjali smo si dobre prakse in nasvete ter spregovorili o težavah in nasvetih za njihovo odpravljanje pri komuniciranju z javnostmi. Drugi dogodek pa je bil namenjen seznanjanju z realnostjo ter izzivi nadzora pravic invalidov na licu mesta v času koronavirusne krize (“On-site monitoring of the rights of persons with disabilities during COVID-19 pandemic”).
Prav tako v organizaciji Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI) smo novembra prisostvovali na virtualni redni Letni konferenci ENNHRI ter dveh vodstvenih seminarjih, v decembru pa tudi na virtualni Generalni skupščini ENNHRI, na kateri Varuh še ni imel volilne pravice.
Novembra smo bili med aktivnimi udeleženci spletnega izobraževanja na temo medijev v organizaciji Mednarodnega ombudsmanskega inštituta (IOI). Izobraževanje je združilo sodelavce ombudsmanskih inštitucij iz celotnega sveta z namenom krepiti komunikacijske veščine in še boljše podajanje sporočil, kar je še večjega pomena v nepredvidljivih in zahtevnih razmerah pandemije covid-19. Izobraževanje se je osredotočalo na razvoj spretnosti in tehnik za opravljanje medijskih intervjujev s samozavestjo in osredotočenostjo. Prav tako so bili predstavljeni načini za ravnanje z zahtevnejšimi vprašanji.
Mednarodni ombudsmanski inštitut je bil decembra prav tako organizator IOI spletnega seminarja na temo: »COVID-19 in varuh človekovih pravic – obvladovanje izzivov pandemije« (Covid-19 and the Ombudsperson - Rising to the Challenge of a Pandemic). Na dogodku je z video prispevkom, v katerem je predstavil delo institucije in spopadanje z izzivi v času pandemije covid-19, aktivno sodeloval tudi varuh Svetina.
Decembra smo se udeležili virtualne letne konference Svetovne zveze nacionalnih inštitucij za človekove pravice (GANHRI) in Letne konference o podnebnih spremembah ter izmenjavi znanj in dobrih praks glede mandata NHRI-jev v kontekstu covid-19.
Istega meseca smo sodelovali na virtualni letni konferenci in zasedanju generalnega odbora Združenja mediteranskih ombudsmanov (AOM). V ospredju konference je bil pregled preteklih aktivnosti in načrt dejavnosti za leto 2021. Konference so se udeležili predstavniki ombudsmanskih institucij devetih držav ter opazovalka Beneške komisije.
Decembra smo se udeležili okrogle mize z naslovom: “Pravice otrok, potrebnih pomoči – otroci migranti” (Rights of Children in Need – Migrant Children), v organizaciji ombudsmana avtonomne pokrajine Vojvodine, Republika Srbija.
Zaposleni pri Varuhu sodelujejo v različnih delovnih skupinah Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI). Redna srečanja skozi vse leto so imele delovna skupina za komuniciranje (Communications Working Group), delovna skupina za pravice oseb z ovirami (CRPD Working Group), delovna skupina za ekonomske, socialne in kulturne pravice (Economic, Social and Cultural Rights Working Group), delovna skupina za azil in migracije (Working Group on Asylum and Migration) in pravna delovna skupina (Legal Working Group). Delovne skupine so namenjene sodelovanju med nacionalnimi institucijami za človekove pravice, izmenjavi mnenj in dobrih praks na posameznih področjih ter obravnavi aktualnih tem in nudenju pomoči članom ter izobraževanju.
Posamezne delovne skupine Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI) dobro sodelujejo tudi z drugimi mednarodnimi institucijami, mrežami in organizacijami. Tako je junija potekal skupni virtualni sestanek delovne skupine za pravice oseb z ovirami ter Okvir za spremljanje pravic oseb z ovirami EU (EU’s CRPD Monitoring Framework). Srečanje je bilo organizirano z namenom, da si obe skupini izmenjata izkušnje, prioritete, poročata o trenutnih aktivnostih in preučita možnosti morebitnih skupnih projektov in sodelovanja.
Vodja centra, namestnik Miha Horvat, je 10. decembra sodeloval na virtualnem zagovoru institucije Varuha pred Pododborom za akreditacijo (SCA) Globalnega zavezništva nacionalnih institucij za človekove pravice (GANHRI).
MEDNARODNO SODELOVANJE NA PODROČJU DPM
V letu 2020 so Varuhovi sodelavci s področja državnega preventivnega mehanizma (DPM) pod vodstvom namestnika Ivana Šeliha sodelovali tudi na nekaterih mednarodnih dogodkih, v nadaljevanju pa so navedeni najvidnejši.
Januarja je v Rimu v Italiji potekala delavnica z naslovom »Na poti do usklajenih standardov v primeru odvzema prostosti v Evropski uniji – vloga DPM«, ki ga je pripravil Inštitut za človekove pravice Ludwig Boltzmann v sodelovanju z italijansko nevladno organizacijo Antigone, Bolgarskim helsinškim odborom in Madžarskim Helsinškim odborom. Poleg predstavnikov DPM iz desetih evropskih držav so bili med petindvajsetimi udeleženci tudi drugi strokovnjaki. Poudarek delavnice je bil na različnih vidikih osamitve v zaporu, med drugim njenega vpliva na psihično zdravje zaprtih oseb. Dotaknili so se tudi različnih oblik dejanske izolacije, do katere lahko prihaja v zavodih za prestajanje kazni zapora, poleg najbolj značilne samice – kot disciplinske kazni. Obravnavali so tudi različne pristope, ki bi lahko prispevali k zmanjšanju uporabe vseh vrst izolacije. Sklop delavnic se je zaključil v mesecu novembru na zadnji virtualni konferenci.
Februarja smo se v naših prostorih srečali z Montserrat Feixas Vihe, vodjo regionalnega predstavništva Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) za Srednjo Evropo, in slovensko predstavnico dr. Romano Zidar. Predstavili smo delo enote DPM, pogovor pa je tekel tudi o postopkih policije s tujci – begunci na meji.
Istega meseca smo se v Rimu v Italiji udeležili zaključne konference na temo spremljanja prisilnih vračanj državljanov tretjih držav v Italiji in Evropi. Dogodek v organizaciji italijanskega DPM – GNPL (Garante Nazionale del diritti delle persone detenute o privote della liberta) in pomoči notranjega ministrstva Italije in Evropske unije je bil namenjen predstavitvi projekta vzpostavitve sistema spremljanja prisilnih vračanj, ki je potekal od aprila 2017 pa do njegovega zaključka s to konferenco.
Prav tako v mesecu februarju smo se v Zagrebu na Hrvaškem udeležili začetne konference v okviru projekta ARVID (Advancing Access to Rights under Victim's Directive for Persons with Disabilities), ki ga koordinira Hrvatski pravni center, njegova slovenska partnerja pa sta Mirovni inštitut in društvo Altra. Namen konference je bil izboljšati razumevanje izzivov udeležbe oseb z ovirami – žrtev kaznivih dejanj v kazenskih postopkih, seznanitev z dobrimi praksami iz Evrope ter povezovanje deležnikov. Projekt, ki ga podpira Varuh človekovih pravic RS, financira program Evropske unije za pravosodje, izvaja pa se na Hrvaškem in v Sloveniji. Njegov namen je raziskati stopnjo udeležbe oseb z ovirami v kazenskih postopkih v vlogi žrtve, pa tudi morebitne težave, ki omejujejo njihovo polno udeležbo in uživanje pravic. Nadaljevanje konference je potekalo virtualno v mesecu septembru.
Aprila smo se udeležili spletnega seminarja na temo: »Pod nadzorom: nadzor na mejah« (Under surveillance: Monitoring at the border), v organizaciji skupine Zelenih/Evropske svobodne zveze v Evropskem parlamentu (Greens/EFA Group at the European Parliament).
Prav tako meseca aprila smo prisostvovali na spletnem tematskem seminarju na temo: »Načelo ne škoduj: od teorije k praksi« (Do no harm principle: from theory to practice), v organizaciji Združenja za preprečevanja mučenja iz Ženeve (APT).
V istem mesecu smo se udeležili virtualnega strokovnega srečanja v organizaciji Madžarskega Helsinškega odbora. Srečanje je bilo namenjeno izmenjavi mnenj, idej in dobrih praks na temo: »Zahteve in pritožbeni postopki v zaporih« (Requests and Complaint Procedure in Prisons).
V mesecu maju pa je Madžarski Helsinški odbor organiziral virtualni sestanek na temo pritožbenih možnosti v zaporih.
Združenje za preprečevanja mučenja iz Ženeve (APT) je junija organiziralo spletni seminar na temo: »Boj proti mučenju in slabemu ravnanju v času pandemije covid-19: pričevanja s terena« (Combatting torture and ill-treatment in times of COVID-19: Testimonies from the ground), katerega udeleženci smo bili tudi mi.
V organizaciji Madžarskega Helsinškega odbora smo se julija udeležili spletnega posveta na temo: »Sistemski pristop k delu DPM« (Systemic Approach to NPM work). Posvet je bil zadnji v seriji delavnic projekta z naslovom: »Prizadevanje za usklajene standarde pridržanja v EU – vloga nacionalnih preventivnih mehanizmov (NPM)« (Working towards harmonised detention standards in the EU – the role of National Preventive Mechanisms (NPMs)«).
Oktobra smo bili med udeleženci spletne delavnice članov mreže državnih preventivnih mehanizmov jugovzhodne Evrope (SEE NPM Network) na temo krepitve preprečevanja mučenja v jugovzhodni Evropi. Delavnico je organiziral DPM Hrvaške v vlogi predsedujočega mreži, ob podpori Sveta Evrope, Združenja za preprečevanje mučenja (APT) iz Ženeve in Ludwig Boltzmann Instituta. Dogodek je bil namenjen podrobni izmenjavi izzivov in dobrih praks DPM-jev pri spremljanju uresničevanja pravic pridržanih oseb v prvih urah policijskega pridržanja. Ugotovitve spletne delavnice, ki se nanašajo na načrtovanje in zbiranje informacij pred izvedbo obiskov policijskih postaj ali zaporov, spremljanje uresničevanja pravic pridržanih oseb (zlasti dostopa do odvetnika in dostopa do zdravnika), triangulacijo zbranih informacij med obiski policijskih postaj, retrospektivno intervjuvanje in analizo vzorcev, so predstavljene v poročilu, ki je koristen pripomoček za delo vsakega DPM.
Druge delavnice članov mreže državnih preventivnih mehanizmov jugovzhodne Evrope (SEE NPM Network), ki jo je prav tako organiziral DPM Hrvaške v vlogi predsedujočega mreži, ob podpori Sveta Evrope, Združenja za preprečevanje mučenja (APT) iz Ženeve in Ludwig Boltzmann Instituta, smo se udeležili decembra. Delavnica je obravnavala spremljanje izvajanja priporočil DPM (zlasti vidika uresničevanja pravic pridržanih oseb v času policijskega pridržanja) in dela v posebnih situacijah, kot so pandemije in drugi izzivi opravljanja mandata DPM. Namestnik Šelih je udeležencem spletnega dogodka predstavil izkušnje uresničevanja priporočil DPM Slovenije, kar je sicer zaveza države pogodbenice Opcijskega protokola. Udeleženci dogodka so se strinjali, da je situacija koronavirusne bolezni prinesla svojevrstne izzive in potrebo po prilagoditvi aktivnosti DPM, ko gre za obravnavo varstva oseb, ki jim je odvzeta prostost, ter poudarjali, da je pri izvajanju obiskov treba izhajali iz načela »do not harm« in poskrbeti za vse preventive ukrepe tako za člane DPM kakor tudi v razmerju do oseb in osebja zaprtih institucij.
Novembra smo prisostvovali virtualnemu sestanku Skupine Nafplion. Razpravljali smo o predlogu lansiranja dveh pilotskih projektov v sodelovanju s Svetom Evrope.
V okviru vodenja zdravstvene sekcije mreže SEE NPM Network je DPM Srbije v mesecu decembru organiziral spletno srečanje članov mreže na temo obravnave zaprtih oseb, odvisnih od psihoaktivnih snovi, v zavodih za prestajanje kazni zapora (ZPKZ). Srečanje je bilo namenjeno izmenjavi izkušenj in krepitvi sposobnosti DPM-ov pri spremljanju zdravljenja oziroma obravnave oseb, zasvojenih s psihoaktivnimi snovmi, kot posebej ranljive kategorije oseb, ki jim je odvzeta prostost. Ugotovitve iz opravljenih tematskih obiskov je predstavil DPM Srbije in drugi predstavniki zaporskega sistema Srbije, poročilo o situaciji v Sloveniji pa smo podali tudi mi.
MEDNARODNO SODELOVANJE CENTRA ZA ČLOVEKOVE PRAVICE
Mednarodno sodelovanje Centra je podrobneje predstavljeno v poglavju 9.1 Center za človekove pravice tega poročila (gl. razdelke 1.9.1.3, 1.9.1.5, 1.9.3.5, 1.9.3.8, 1.9.3.9, 1.9.3.10, 1.9.3.11 in 1.8.3.12).
SODELOVANJE Z VELEPOSLANIŠTVI IN TUJIMI PREDSTAVNIKI
Varuh je imel v letu 2020 tudi več delovnih srečanj z veleposlaniki. Tako je med drugim na obisk sprejel veleposlanika Kraljevine Nizozemske Marca Hennisa in Derka Jan Nauta, namestnika veleposlanika, katerega smo ponovno gostili v mesecu maju. Gostili smo tudi Florence Ferrari, veleposlanico Francije v Sloveniji, veleposlanico ZDA v Sloveniji Lyndo C. Blanchard, nj. eksc. msgr. Jean-Marie Speich, apostolskega nuncija v Sloveniji, predstavnika Veleposlaništva ZDA v Ljubljani, na kosilu v čast Adriane van Dooijenweer, nizozemske zagovornice načela enakosti, pa nas je gostil veleposlanik Kraljevine Nizozemske Marco Hennis.