Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Obisk Policijske postaje Kranjska Gora in Policijske postaje Radovljica

Policijska postaja Kranjska Gora

PP ima dva prostora za krajša pridržanja (do 12 ur), ki se nahajata v kleti. Ob obisku sta bila ustrezno označena (s številkama 1 in 2). Prostora nista pod video nadzorom. V obeh je govorna naprava, povezana s sobo dežurnega policista. Dežurni policist opravlja tudi obvezni neposredni nadzor pridržanih oseb vsake pol ure, po potrebi tudi pogosteje.

Največja pomanjkljivost obeh prostorov je, da se ju ob nižjih temperaturah ne da primerno ogreti. Ogrevanje je nameščeno pod ležišče, tako da žimnica še dodatno preprečuje kroženje toplote. Temperatura se zato ne dvigne nad 16°C. Zaradi takih razmer se prostora za pridržanje čez zimo ne uporabljata. Osebe, ki jim je odrejeno pridržanje s strani policistov PP Kranjska Gora, se zato v tem času odpelje na PP Bled, PP Škofja Loka, PP Tržič, celo v Ljubljano. Ker je prevoz pridržanih oseb na druge lokacije zaradi oddaljenosti zamuden in vprašljiv iz stroškovnega vidika, za samo pridržano osebo pa lahko tudi neprijeten (še posebej če je pod vplivom alkohola), smo predlagali, da se prostora čim prej primerno preuredita, da bo njuna uporaba mogoča tudi pozimi.

Čeprav je komandir PP pojasnil, da so v preteklosti kanalizacijo že popravljali, je bilo v prostoru št. 1 ob našem obisku še vedno zaznati vonj po njej. Nadalje smo opazili, da je splakovanje WC počepnika mogoče aktivirati le v predprostoru, zaradi česar mora v ta namen pridržana oseba posebej klicati dežurnega policista. Poleg tega, da zanj to predstavlja dodatno obveznost, je takšen način predvsem neprimeren z vidika varstva dostojanstva in pravice do zasebnosti pridržanih oseb. Zato smo predlagali, da se ob morebitni prenovi prostorov za pridržanje tudi omogoči, da bo pridržana oseba splakovanje lahko opravljala sama.

Umetna svetloba je bila v obeh prostorih prešibka (skozi vrsto steklenih opek pod stropom je sicer prihajalo tudi nekaj dnevne svetlobe), zato smo priporočili namestitev žarnice, ki bo toliko močna, da bo v prostoru brez napora mogoče tudi brati.

Opozorili smo še na plakat s pravicami pridržane osebe v več jezikih, ki se je nahajal v predprostoru, saj ni vseboval pravice do zdravnika.

Ob obisku pa smo pohvalili prakso policistov, ki so v uradnih zaznamkih o pridržanju beležili vse podatke o dodeljenih obrokih hrane in vode (tudi če je oseba obrok zavrnila), ter vse opravljene nadzore pridržane osebe. Tudi sicer pri pregledu naključno izbranih primerov nismo ugotovili nepravilnosti.

Ob obisku smo še opazili, da so garderobe za policiste (te so se nahajale v kleti, zraven prostorov za pridržanje), ogrevane le z enim radiatorjem. Prostor garderobe je bil zato hladen in neprimeren za preoblačenje. Prav tako ni bilo ločenih garderob za policistke. Po navedbah komandirja naj bi se policisti tako preoblačili in oprhali doma.

MNZ smo opozorili na neprimerne pogoje dela policistov in predlagali, da se te težave čim prej rešijo, saj imajo tudi zaposleni pravico do delovnega okolja, v katerem jim je zagotovljena zasebnost in dostojanstvo.

V odgovoru na naše poročilo o obisku je MNZ pojasnilo, da je bila sprejeta odločitev, skladno s katero bodo v letošnjem letu obnovljeni (le) prostori za pridržanje. Glede izboljšanja pogojev za delo policistov se MNZ ni opredelilo. 12.2-2/2009

 

Policijska postaja Radovljica

Prostora PP, namenjena pridržanju, nista v uporabi zato, ker ne izpolnjujeta normativov. Komandir je ob tem pojasnil, da pridržane osebe vozijo predvsem na PP Bled, izjemoma tudi na PP Škofja Loka.

Zgradba, v kateri je PP, je v lasti občine, zemljišče pa je last denacionalizacijskih upravičencev. V poslopje se zato ne vlaga večjih denarnih sredstev, čeprav je bilo zgrajeno leta 1964 in bi vsekakor bilo potrebno obnove. Streha na zgradbi je tako še vedno iz azbesta, policisti uporabljajo sanitarije skupaj s strankami, prav tako ni ločenih garderob za policistke.

MNZ smo predlagali, se čim prej zagotovi ustrezne pogoje za delo policistov in izvede potrebna sanacija prostorov za pridržanje. V odgovoru na naše poročilo o obisku te PP je bilo pojasnjeno, da bo odločitev o obnovi prostorov za pridržanje lahko sprejeta šele po zaključenem postopku denacionalizacije. 12.2-3/2009

Natisni: